wróć do listy aktualności
data.title
1/2/2024 Porady

Veganuary - Wegański Styczeń

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co by się stało, gdybyś na miesiąc porzucił wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego? To właśnie pytanie stawia przed nami Veganuary - coraz bardziej popularna inicajtywa, która zdobywa rzesze zwolenników na całym świecie, w tym także w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto wziąć w nim udział, jakie przepisy można wypróbować, oraz jak rozwija się to wyzwanie w Polsce.

 • Spis treści:
 • Czym jest Veganuary?
 • Veganuary - dlaczego warto wziąć w nim udział?
 • Przepisy Veganuary - jak zacząć?
 • Veganuary w Polsce - jak rozwija się inicjatywa?
 • Diety Roślinne w Body Chief

Przeczytaj również: Dieta Wegańska - zasady, co jeść, suplementacja

Czym jest Veganuary?

Veganuary to połączenie słów "vegan" i "January" (styczeń po polsku), co doskonale oddaje jego istotę. To globalna inicjatywa zachęcająca ludzi na całym świecie do przejścia na wegańską dietę w styczniu. Pomysł ten narodził się w Wielkiej Brytanii w 2014 roku. Od tego czasu zyskuje coraz większą popularność oraz poparcie wielu organizacji pro-środowiskowych i pro-zwierzęcych.

Veganuary polega na rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego przez 31 dni. Obejmuje to nie tylko jedzenie, ale również produkty kosmetyczne, odzież, obuwie i inne artykuły codziennego użytku. Głównym celem Veganuary jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu naszych wyborów żywieniowych na środowisko, zdrowie oraz dobrostan zwierząt.

Veganuary - dlaczego warto wziąć w nim udział?

Wzięcie udziału w wyzwaniu Veganuary może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, to doskonała okazja do przetestowania wegańskiej diety i zobaczenia, jakie korzyści może przynieść naszemu zdrowiu. Wielu uczestników donosi o zauważalnym wzroście energii, poprawie trawienia i utracie zbędnych kilogramów.

Po drugie, Veganuary to także sposób na zmniejszenie naszego wpływu na środowisko. Produkcja mięsa i innych produktów zwierzęcych generuje duże ilości gazów cieplarnianych i zużywa znaczne ilości wody. Przejście na roślinną dietę może znacznie zmniejszyć nasz ślad ekologiczny i przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Chcesz dołączyć do wyzwania? Sprawdź nasze diety roślinne

Przepisy Veganuary - jak zacząć?

 • Jeśli zastanawiasz się, jakie potrawy można przygotować podczas wyzwania Veganuary, nie musisz się martwić. Istnieje mnóstwo pysznych i zdrowych przepisów, które są całkowicie wolne od składników pochodzenia zwierzęcego. Oto kilka inspiracji:
 • Burgery z ciecierzycy: Zamiast tradycyjnych mięsnych burgerów, spróbuj przygotować burgery z ciecierzycy. Dodaj ulubione warzywa, sosy oraz pieczywo - i gotowe!
 • Kasza jaglana z warzywami: Doskonała propozycja na lekkie i sycące danie. Kasza jaglana w połączeniu z kolorowymi warzywami, przyprawiona ziołami, to prawdziwa uczta dla podniebienia.
 • Krem z soczewicy: Sycący i pełen białka krem z soczewicy to świetny pomysł na zdrowy obiad czy kolację. Możesz podać go z chrupiącym chlebem lub świeżym kuskusem.

Veganuary w Polsce - jak rozwija się inicjatywa?

W Polsce inicjatywa Veganuary zyskuje coraz większe uznanie. Coraz więcej restauracji, kawiarni i sklepów spożywczych oferuje specjalne wegańskie menu, a także promocje zachęcające do spróbowania roślinnych alternatyw. Wzrasta także liczba polskich blogerów kulinarnych i influencerów, którzy dzielą się swoimi wegańskimi przepisami i doświadczeniami związanymi z Veganuary. Warto również wspomnieć o organizacjach i stowarzyszeniach w Polsce, które aktywnie wspierają inicjatywę Veganuary. Działają one nie tylko jako źródło informacji, ale także organizują wydarzenia, warsztaty kulinarnie i spotkania, które pomagają uczestnikom lepiej zrozumieć i wdrożyć wegański styl życia.

Podsumowując, Veganuary to nie tylko wyzwanie żywieniowe, ale także sposób na zmianę naszych nawyków na korzyść zdrowia, środowiska i zwierząt. Warto spróbować tego wyzwania, choćby na jeden miesiąc, aby doświadczyć pozytywnych zmian i zobaczyć, jakie smaki kryją się w roślinnych potrawach. Czy jesteś gotów podjąć to wyzwanie i zanurzyć się w świat wegańskich doznań? Veganuary to doskonała okazja, aby rozpocząć tę niezwykłą podróż!

Diety Roślinne w Body Chief

 • W Body Chief oferujemy diety roślinne, w tym opcje wegańskie. Podejmiesz razem z nami żywieniowe wyzwanie Veganuary?
 • Dieta Vege - Zestaw 5 wegetariańskich posiłków bazujących na warzywach, owocach, nabiale, jajach, a także orzechach, nasionach, pestkach i olejach roślinnych.
 • Dieta Vege + Fish - Zestaw 5 wegetariańskich posiłków bazujących na warzywach, owocach, nabiale, jajach, a także orzechach, nasionach, pestkach, olejach roślinnych oraz rybach.
 • Dieta Vegan - Zestaw 5 wegańskich posiłków bazujących na składnikach roślinnych, do których zaliczamy: zboża, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, warzywa i owoce.
 • Dieta Office Box Vege - Zestaw 3 wegetariańskich posiłków bazujących na warzywach, owocach, nabiale, jajach, a także orzechach, nasionach, pestkach i olejach roślinnych.
 • Dieta IF Vegan - Zestaw 3 wegańskich posiłków oraz napoju funkcjonalnego. Bazę dań stanowią składniki roślinne, do których zaliczamy: zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, pestki i nasiona.
 • Dieta Low IG Vege - Zestaw 5 wegetariańskich posiłków skierowany do osób, które z różnych przyczyn muszą wyeliminować produkty ze średnim i wysokim indeksem glikemicznym.