wróć do listy aktualności
data.title
1/9/2023 Porady

Czym zastąpić mięso w diecie?

Od wielu lat mięso jest podstawowym składnikiem wielu sposobów odżywiania ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka. W ostatnich latach obserwujemy jednak trend ograniczania spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych. Dietetycy Body Chief wyjaśniają, dlaczego mięso w diecie jest ważne oraz dlaczego warto je ograniczyć. Wskazują także na zdrowe alternatywy, dzięki którym zamienisz mięso w diecie.

 • Z artykułu dowiesz się:
 • Dlaczego mięso w diecie jest ważne?
 • Dlaczego warto ograniczyć mięso?
 • Popularne diety wykluczające mięso
 • Czym zastąpić mięso w diecie? Zamienniki mięsa
 • Diety bezmięsne dostępne w Body Chief

Przeczytaj również: Dieta wysokobiałkowa - zasady, działanie, przykładowy jadłospis

Dlaczego mięso w diecie jest ważne?

Mięso i produkty odzwierzęce są bogatym źródłem pełnowartościowego białka. Dostarczają do organizmu wszystkich niezbędnych aminokwasów. Dodatkowo są źródłem witamin i składników mineralnych, m.in. witamin z grupy B, żelaza, cynku, miedzi czy magnezu. Mimo, iż mięso od lat gości na polskich stołach, coraz większa grupa osób rezygnuje całkowicie lub częściowo z jego spożywania.

Dlaczego warto ograniczyć mięso?

Niewątpliwie mięso zawiera wiele cennych składników odżywczych, jednakże spożywanie go w nadmiarze może sprzyjać rozwojowi chorób takich, jak miażdżyca czy rak jelita grubego. Rezygnując z mięsa ogranicza się jednocześnie spożycie tłuszczów nasyconych. Osoby jedzące ich zbyt dużą ilość w codziennej diecie są bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Wegetarianie rzadziej zapadają na choroby serca, nadciśnienie tętnicze czy problemy z wątrobą. Dla wielu osób równie ważne jak względy zdrowotne, są kwestie związane ze środowiskiem. Duże zapotrzebowanie na mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego sprawia, że zwierzęta hodowane są często w bardzo złych warunkach. Dodatkowo produkcja mięsa generuje ogromne zużycie wody, a także emituje znaczne ilości gazów cieplarnianych do atmosfery.

Warto zaznaczyć, że dobrze zbilansowana dieta bezmięsna jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Popularne diety wykluczające mięso

Wyróżniamy kilka rodzajów diet eliminujących mięso:

 • - witarianizm – dopuszcza spożywanie wyłącznie surowych warzyw i owoców;
 • - frutarianizm – opiera się wyłącznie na spożywaniu owoców, orzechów oraz nasion;
 • - weganizm – poza mięsem wyklucza całkowicie spożywanie ryb, nabiału, jaj oraz miodu;
 • - laktoowowegetarianizm – oprócz produktów roślinnych dopuszcza spożywanie jaj oraz mleka i jego przetworów;
 • - laktowegetarianizm – poza produktami roślinnymi dopuszcza dodatkowo spożywanie mleka i jego przetworów;
 • - semiwegetarianizm – oprócz produktów roślinnych dopuszcza spożywanie drobiu (np. kurczaka, indyka), ryb oraz jaj i nabiału;
 • - pescowegetarianizm – poza produktami roślinnymi dopuszcza spożywanie ryb.

Czym zastąpić mięso w diecie? Zamienniki mięsa

Rezygnując z mięsa, należy uwzględnić dostarczanie organizmowi jak największej ilości białka pochodzenia roślinnego. Zaleca się łączyć białka tak, aby maksymalnie wykorzystać obecne w nich, niezbędne dla organizmu amiokwasy, czyli łączyć produkty zbożowe z roślinami strączkowymi lub nabiałem. Dzięki takim kombinacjom, posiłek będzie zawierał pełnowartościowe białko. Do najpopularniejszych i najlepszych roślinnych zamienników mięsa zaliczane są poniższe.

Produkty sojowe – tofu, tempeh

Tofu to produkt pozyskiwany z napoju sojowego, nazywany również wegańskim twarogiem. Tempeh również produkowany jest z soi, jednak powstaje na drodze fermentacji. Obydwa produkty charakteryzują się wysoką zawartością białka oraz jego dobrą strawnością.

Tofu i tempeh mają szerokie zastosowanie kulinarne. Obydwa produkty mają niższą zawartość oligosacharydów i kwasu fitynowego w stosunku do nieprzetworzonych ziaren soi. Oznacza to, że są lepiej tolerowane przez osoby z problemami układu pokarmowego.

Nasiona roślin strączkowych

Rośliny strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca, soja, soczewica czy groch, są bardzo dobrymi zamiennikami mięsa. Charakteryzują się wysoką zawartością białka, ale również są dobrym źródłem witamin z grupy B czy żelaza  niehemowego. Dodatkowo w roślinach strączkowych nie ma tłuszczów nasyconych, a więc ryzyko chorób związanych z zaburzeniami lipidowymi spada.

Grzyby

Odznaczają się niską kalorycznością oraz wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Warto jednak pamiętać, że nie są źródłem białka, a jedynie nadają smak i aromat potrawom roślinnym. W grzybach wyczuwalny jest smak “umami”, który jest charakterystyczny dla smaku mięsnego.

Spirulina

Są to sproszkowane zielone lub niebieskie algi morskie, bogate w witaminy z grupy B, żelazo oraz białko. Spirulinę warto włączyć do diety w postaci dodatku do koktajli czy smoothies.

Gotowe produkty roślinne

Rynek zamienników mięsa w ostatnich latach mocno się rozwija. Sklepy oferują coraz więcej propozycji wegetariańskich i wegańskich odpowiedników mięsa, np. burgery roślinne, wegańskie wędliny itp.. Wiele z nich jest dobrym źródłem białka. Ważne jednak, aby przed zakupem roślinnego zamiennika mięsa przeczytać dokładnie etykietę i wybierać te o dobrym składzie.

Diety bezmięsne dostępne w Body Chief

W Body Chief dostępnych jest aż 5 propozycji zestawów eliminujących mięso. Dieta VEGE, VEGE+FISH, OFFICE BOX VEGE, VEGAN oraz IF VEGAN – każdy znajdzie coś dla siebie!

Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z dietetykiem Body Chief pod numerem telefonu +48 601 444 466 lub adresem e-mail [email protected].