wróć do listy aktualności
data.title
2/27/2023 Porady

Miód spadziowy – jak powstaje, na co pomaga, rodzaje

Miód spadziowy w odróżnieniu od miodów nektarowych nie powstaje z nektaru kwiatów, lecz ze spadzi. Spadź to nic innego jak sok drzew przetworzony przez owady, przetransportowany przez pszczoły do ula. Dietetyk Body Chief przybliża pojęcie miodu spadziowego, wskazując czym się charakteryzuje, jak powstaje oraz najważniejsze - na co pomaga miód spadziowy.

  • Z artykułu dowiesz się:
  • Miód spadziowy - czym się charakteryzuje?
  • Jak powstaje miód spadziowy?
  • Na co pomaga miód spadziowy?
  • Rodzaje miodu spadziowego

Przeczytaj również: Czym zastąpić cukier? Zdrowe i najlepsze zamienniki

Miód spadziowy – czym się charakteryzuje?

Miód spadziowy w odróżnieniu od miodów nektarowych, nie powstaje z nektaru kwiatów, ale ze spadzi, czyli soku drzew przetworzonego przez owady. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tego produktu: spadź liściasta, która pochodzi najczęściej z drzew lipy oraz spadź iglasta, zazwyczaj świerkowa i jodłowa.

Jak powstaje miód spadziowy?

Spadź jest to sok roślinny pobierany przez owady żerujące na drzewach. Zostaje on przetworzony przez owady i wydalany w postaci słodkiego płynu, który osiada na liściach i igłach drzew.

Owadami biorącymi udział w procesie powstawania spadzi są przede wszystkim mszyce, czerwce oraz miodówki. Słodka i lepka wydzielina z drzew wabi pszczoły, które zbierają ją i transportują do ula. Tam spadź ulega fermentacji i zostaje przekształcona bezpośrednio w produkt ostateczny, czyli miód spadziowy.

Na co pomaga miód spadziowy?

Miód spadziowy ma szerokie zastosowanie lecznicze. W zestawieniu z nektarowymi mają dwukrotnie więcej aminokwasów, białek i enzymów. Występują w nich również niewielkie ilości witamin A, C, PP, K, B2 i B6.

Miód spadziowy iglasty posiada właściwości lecznicze, takie jak, działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i łagodzące uporczywy kaszel. Dzięki temu jest często polecany w przypadku chorób układu oddechowego. Dodatkowo działa uspokajająco, wzmacnia odporność oraz neutralizuje szkodliwe substancje, przez co poleca się go osobom pracującym w warunkach niekorzystnych dla zdrowia oraz po kuracjach antybiotykami.

Miód spadziowy liściasty wykazuje korzystne działania na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto pozytywnie wpływa na przemianę materii, a także poprawia pracę nerek. Jego działanie wspomaga szybsze gojenie ran, odmrożeń i oparzeń. Podobnie jak miód spadziowy iglasty, wykazuje działanie uspokajające i zmniejsza napięcie nerwowe.

Rodzaje miodu spadziowego

Do rodzajów miodu spadziowego należą miód spadziowy liściasty oraz iglasty.

Miód spadziowy liściasty

Miód spadziowy z drzew liściastych charakteryzuje się złocistożółtą barwą, która ciemnieje pod wpływem tlenu oraz światła. Jego zapach jest kwiatowy i delikatny. Miód spadziowy liściasty w Polsce, zbiera się zwykle z lipy, klonów oraz dębów.

Miód spadziowy iglasty

Ten rodzaj miodu spadziowego charakteryzuje się łagodniejszym smakiem, a jego kolor jest ciemny z zielonkawym lub szarym odcieniem, przez brąz aż po kolor czarny. W smaku, miód ten jest raczej mało słodki i czasem wyczuć w nim można nuty kwaśne lub gorzkie Miód spadziowy iglasty jest uzyskiwany z sosny, jodły, modrzewia lub świerku.

W przypadku miodu spadziowego iglastego, warto wspomnieć o jego odmianie, czyli miodzie melocytozowym. Melocytoza to wielocukier, który w małych ilościach występuje we wszystkich miodach spadziowych. W przypadku dużej zawartości melocytozy, miód szybciej ulega krystalizacji. Substancja ta może zbierać się w większych ilościach już w plastrach, dzięki czemu miód przybiera charakterystyczną szarą barwę. Miód melocytozowy jest bardzo trudny do wirowania, a pszczelarze określają go miodem kamiennym lub cementowym.