Dieta na stres istnieje naprawdę! Dzięki odpowiednio ułożonemu planowi żywienia masz szansę obniżyć poziom stresu a nawet znacznie go zredukować. Czy wiesz, że stres może prowadzić do niebezpiecznych dolegliwości, a nawet zatrzymania akcji serca? Przeczytaj, jakie produkty spożywać oraz jakich produktów unikać, by zadbać o odpowiedni, niski poziom stresu. Dzięki diecie na stres zadbasz nie tylko o ciało, ale i umysł.
Przeczytaj również artykuł o diecie na wysokie ciśnienie.
Stres to popularne określenie stanu organizmu, który towarzyszy każdemu z nas niemalże codziennie. Jak podaje definicja zawarta w Encyklopedii PWN: Stres to napięcie psychiczne wywołane obciążeniem systemu regulacji psychicznej powstające w sytuacji zagrożenia, utrudnienia lub niemożności realizacji ważnych dla jednostki celów, zadań czy wartości.
Stres może przybierać formę negatywną (przytoczoną powyżej), jak i pozytywną (np. stres mobilizujący do realizacji wyznaczonych zadań czy pracy). Niestety w dzisiejszych czasach zdecydowanie dominuje pierwsza z nich. Warto być świadomym, w jaki sposób można go zniwelować poprzez wprowadzenie niewielkich zmian w codziennym życiu. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie skąd się bierze stres. Wskażemy co jeść, aby zmniejszyć stres oraz jakie produkty będą odgrywały kluczową rolę w regulacji poziomu napięcia psychicznego.
Przyczyny stresu są bardzo różne, dotyczą zarówno sfery zawodowej, jak i prywatnej. Wykazano, że duży niepokój towarzyszy w sytuacjach nowych i nieznanych, kiedy nie mamy wiedzy na temat postępowania w danych warunkach. Niemniej niezależnie od okoliczności, wywołanie napięcia jest spowodowane wydzieleniem poszczególnych hormonów, przede wszystkim glikokortykosteroidów, do których należy kortyzol, adrenalina, noradrenalina, a także hormony tarczycy.
Trzeba podkreślić, że wysokie oddziaływanie czynników stresujących może przyczyniać się do występowania wielu dolegliwości, takich jak:
Stres i dieta są ze sobą integralnie powiązane. Istnieje spora ilość produktów spożywczych, które mogą nasilać rozwój napięcia psychicznego, należą do nich:
Co jeść, by zmniejszyć stres? Przede wszystkim nasza dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. W jej składzie nie powinno zabraknąć pełnowartościowego białka, tłuszczy (w szczególności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), węglowodanów (warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych), błonnika pokarmowego, a także witamin i składników mineralnych.
Istotne powiązanie z występowaniem stresu przypisuje się niewystarczającej ilości magnezu, potasu, a także witamin, głównie witaminy C i tauryny w diecie.
Do produktów wpływających korzystnie na regulację pracy hormonów stresu należą przede wszystkim warzywa i owoce, głównie te, które są nośnikami antyoksydantów, w tym witaminy C (papryka, brokuł, kapusta, natka pietruszki, aronia, czarna porzeczka, owoce cytrusowe) i potasu (banan, grejpfrut, melon, kiwi, awokado, agrest, brzoskwinia, morela, porzeczka, pomidor, burak, seler, botwinka, bakłażan, cukinia, czosnek, chrzan, pietruszka, kalarepa, szpinak, dynia, szparagi, ziemniaki). Równie istotnym elementem diety powinien być magnez, którego dostarczysz wraz ze spożyciem ciemnego pieczywa, kaszy gryczanej i jaglanej, ryżu brązowego, muesli czy płatków zbożowych. Natomiast taurynę znajdziesz w rybach, mięsie, ale również w serwatce, grochu i soczewicy.
Jak na codzień dbać o niski poziom stresu? Jak go obniżyć? Poniżej przedstawiamy 5 porad Body Chief.
Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z dietetykiem Body Chief pod numerem telefonu +48 601 444 466 lub adresem e-mail [email protected]