Chcąc prowadzić zdrowy tryb życia warto przeanalizować swój codzienny jadłospis. Jednak czy eliminacja fast foodów, słodyczy i gazowanych napoi przyniesie oczekiwany rezultat? Najbardziej oczywiste zmiany potrafią zdziałać cuda, ale diabeł tkwi w szczegółach. Uważaj na pułapki dietetyczne, które mogą znacznie utrudnić odchudzanie. Redukcja masy ciała jest możliwa dzięki wygenerowaniu deficytu kalorycznego za pomocą diety oraz aktywności fizycznej, dlatego jeśli zjadasz więcej kalorii niż spalasz to utrata masy ciała nie będzie możliwa. Kalorie z pożywienia są traktowane równo, co oznacza, że nadmiar kalorii z orzechów czy batoników musli może prowadzić do tycia, pomimo ich pozytywnego wpływu na organizm. Czy to daje zielone światło, aby jeść wszystko byle zmieścić się w odpowiedniej kaloryczności? Otóż nic bardziej mylnego, wraz z pożywieniem dostarczamy nie tylko energii niezbędnej do prawidłowej pracy naszego organizmu, ale także witaminy czy składniki mineralne. Poniżej przedstawiamy listę produktów, na które warto zwrócić uwagę przy komponowaniu codziennego jadłospisu.
Przeczytaj również: Co jeść, żeby schudnąć? Dieta na odchudzanie
Często przyciągają wzrok dzięki napisom typu „slim” lub „fit”, jednak nie powinno to uśpić naszej czujności. W składzie często na jednym z pierwszych miejsc pojawia się cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy olej palmowy, dlatego zawsze czytaj etykiety. Wybieraj produkty o możliwie najkrótszym i najprostszym składzie.
Są to wysokoprzetworzone produkty, które nie zapewniają długotrwałego uczucia sytości. Ich zaletą jest niska kaloryczność w stosunku do chleba, jednak nie jest to najlepsza alternatywa. Chcąc odżywiać się zdrowo możesz nadal jeść kanapki wybierając np. pieczywo razowe, które dzięki znacznej zawartości błonnika da nam dłuższe uczucie sytości.
Stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych, jednak nie należy ich spożywać w nadmiarze, ponieważ są wysokokaloryczne. Na przykład 10 sztuk suszonych śliwek to około 200 kcal. Sprawdzą się jako dodatek do jogurtu, szczególnie w okresie z ograniczoną dostępnością produktów świeżych.
Są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E, jednak podobnie jak suszone owoce są wysokokaloryczne. Dla przykładu garść orzechów nerkowca to nawet 375kcal. Mimo to warto, aby znalazły się one w naszym jadłospisie, ale w umiarkowanych ilościach.
Musisz być świadomym konsumentem i dokładnie sprawdzać skład takich produktów oraz porównywać go z ich podstawową wersją. Producenci mogą zmniejszyć zawartość tłuszczu, ale zwiększyć ilość cukru, co niekoniecznie sprawi, że produkt będzie zdrowszy.
Chcąc dbać o naszą mikrobiotę jelitową sięgamy po jogurty. To kolejny przykład, w którym czytanie składu produktu odpowie na nasze wątpliwości. Jogurty smakowe często na pierwszym miejscu mają dodatek cukru, a także sztuczne aromaty. Do naturalnego jogurtu możesz samodzielnie dodać dowolne owoce, aby nadać mu ulubiony smaku.
Warzywa i owoce dostarczają nam wiele wartości odżywczych i nie podlega to żadnej dyskusji, jednak dodatki do sałatek już tak. Surówki z dodatkiem ogromnych ilości majonezu nie będą dobrym wyborem. Gdy decydujesz się na gotowe sałatki, postaraj się wybierać te, które mają osobno podawany sos, dzięki temu można kontrolować jego ilość oraz kaloryczność dania.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi łatwiej będzie Ci dokonywać wyborów żywieniowych, a dietetyczne pułapki nie będą Ci już straszne. Jeśli chcesz schudnąć, ale wciąż masz wątpliwości jak zrobić to dobrze – skontaktuj się z naszym działem dietetyki. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni wariant diety Body Chief oraz kaloryczność.