W trakcie wysiłku fizycznego nasz układ krążenia wykonuje naprawdę ogromną pracę. Erytrocyty, które dostarczają tlen do wszystkich komórek, zawierają hemoglobinę. Ta w swojej budowie ma atom żelaza.
Brak żelaza powoduje upośledzenie funkcjonowania krwinek czerwonych, co szczególnie mogą odczuć osoby aktywne fizycznie. Przekłada się to na gorsze ogólne samopoczucie i zmniejszenie możliwości wysiłkowych.
Co w takim razie robić? Lepiej zatem zapobiegać niż leczyć.
Problem z żelazem zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. Szczególnie narażone są te, które wraz z obfitymi krwawieniami miesięcznymi, tracą znaczne ilości krwi.
Grupą podatną na niedobory żelaza są również biegacze długodystansowi. Dotyka ich tzw. „foot strike”. Wielokrotne dynamiczne uderzenia stopy o podłoże niszczy erytrocyty w drobnych naczyniach krwionośnych stopy.
Dodatkowo bardzo często prowadzimy mało urozmaiconą dietę, która nie zawiera zbyt wielu produktów będących dobrym źródłem żelaza. Jakie to produkty?
Pożywienie dostarczające nam żelaza jest zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Żelazo pochodzenia zwierzęcego charakteryzuje się lepszą biodostępnością, natomiast to roślinne musi ulec redukcji do formy przyswajalnej dla organizmu. Jeśli nie stosujemy diety wegetariańskiej, warto jest w swoim jadłospisie uwzględniać oba te źródła.
Zalecane dzienne spożycie żelaza u mężczyzn w wieku 19-75 lat to 10 mg, natomiast wśród kobiet w wieku 19-50 lat jest to 18 mg. Po 50 r.ż. w związku z menopauzą, zapotrzebowanie maleje i wynosi zalecane spożycie wynosi podobnie jak u mężczyzn, 10 mg na dobę.
Produkty o wysokiej zawartości żelaza (100g produktu):
-Wątroba wieprzowa – 18,7mg
-Orzechy pistacjowe – 6,7mg
-Natka pietruszki – 5,3mg
-Kasza jaglana – 3,01mg
-Migdały – 3mg
-Sardynki – 2,9mg
-Kasza gryczana – 2,8mg
Lubisz tematykę zdrowego odżywiania? Z pewnością zainteresuje Cię artykuł o występowaniu kwasu foliowego w diecie.
1. Zjadać produkty o wysokiej zawartości żelaza z tymi, które zawierają sporo witaminy C, np. czerwoną papryką, cytrusami, natką pietruszki, czarnymi porzeczkami, brukselką. W towarzystwie witaminy C żelazo lepiej się wchłania.
2. Zestawiać mięso czy podroby razem z kiszonkami – kwas mlekowy zawarty w kiszonych ogórkach czy kapuście wpływa korzystnie na wchłanianie żelaza.
3. Unikać popijania posiłków, będących dobrym źródłem żelaza, herbatą – w przeciwieństwie do kwasu askorbinowego teina zawarta w herbacie obniża wchłanianie żelaza.
4. Unikać jedzenia dużej ilości błonnika w towarzystwie produktów z żelazem, ze względu na utrudnione jego wchłanianie. Sporo błonnika zawierają: pieczywo pełnoziarniste, grube kasze (np. gryczana), suszone owoce, płatki owsiane.
W przypadku wystąpienia niedoborów przestrzeganie diety jest szczególnie ważne. Zapełnienie niedoborów poprawi jakość i komfort życia. Będziesz wtedy mniej ospały z większą chęcią do życia. Zauważysz też, jak poprawi się Twoja kondycja!
Jeżeli posiadasz więcej pytań, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad z naszymi dietetykam za pomocą formularza kontaktowego lub telefonicznie.
Body Chief to jeden z największych cateringów dietetycznych w Polsce. Każdego dnia dostarczamy torby pełne dietetycznych dań do ponad 1000 miejscowości. Sprawdź naszą ofertę i dołącz do tysięcy zadowolonych klientów.