Kolacja to okazja do tego, by spędzić romantyczny wieczór, spotkać się z rodziną lub znajomymi, zasiąść wspólnie przy stole i podzielić się wrażeniami z całego dnia. To też posiłek, który możemy celebrować, bo z reguły dopiero wtedy mamy czas, by go przyrządzić i ze spokojem zaspokoić wieczorny głód. Jak przygotować zdrową i niskokaloryczną kolację?
Lubisz odzywiać się zdrowo? Przeczytaj również: Jak zrobić zdrową, dietetyczną pizzę?
To, jak wygląda Twój wieczór, zależy także od poranka. Na pewno zdarzyło Ci się wybiec do pracy w pośpiechu i zapomnieć wziąć ze sobą uszykowanego jedzenia. Rozwiązaniem może być wizyta w pobliskim osiedlowym sklepie, by kupić jedzenie, które można szybko zjeść, i które doda energii. Na szczęście trend zdrowego odżywiania postępuje i na półkach sklepowych co raz cześciej znajdziesz zdrowe propozycje przekąsek. Zawsze warto jednak spojrzeć na etykietkę i sprawdzić, czy szybka przekąska, nawet jeśli niskokaloryczna, na pewno jest zdrowa. No dobrze. Jaki jest więc wpływ jedzenia w ciągu dnia na kolację? Jakie znaczenie ma kolacja w naszym planie dnia? Otóż, kiedy brakuje wolnej chwili na jedzenie w ciągu dnia, wieczorem apetyt wzrasta. Niekiedy jest to ciężko kontrolować i zamiast dietetycznej kolacji, pojawiają się nagrody w postaci pizzy czy innych łakoci. Pamiętaj jednak, że nawet pizza może być zdrowa, a więc nic nie stoi na przeszkodzie by Twoja kolacja również była fit!
Kolacja, czyli ostatni posiłek w ciągu dnia, powinna być mało kaloryczna, aby organizm nie miał trudności w nocy z jej strawieniem. Z drugiej strony – zbyt niskokaloryczna kolacja spowoduje, że obudzisz się w nocy głodny. Oba przypadki nie są najlepsze, gdy chcesz zadbać o sylwetkę. Zwłaszcza, że to, co zjesz, ma także wpływ jakość i długość snu, a tym samym Twój wypoczynek. Złoty środek, jaki stosujemy w dietach pudełkowych Body Chief i jaki rekomendujemy Tobie, jeżeli dbasz o swoje żywienie we własnym zakresie, to przeznaczenie na kolację 20% dziennego zapotrzebowania na energię. Z tego powodu będąc na diecie 1000 kcal kolacja wynosi ok. 200 kcal, a u osoby na diecie 2000 kcal – ok. 400. To jednak nie wszystko. Oprócz tego, ile kilokalorii przyswajasz, ważne jest, skąd je pozyskujesz, czyli z czego składa się kolacja.
Jakich produktów używać, by kolacja była zdrowa? Pamiętaj, że zdrowy styl życia wcale nie oznacza ograniczania makroskładników. Ważne jest, aby to co spożywasz ogółem oraz w trakcie ostatniego posiłku, było zgodne z ogólnym zapotrzebowaniem Twojego organizmu. Wśród produktów, które uznać można za polecane do przygotowania zdrowej, niskokalorycznej kolacji znajdują się:
Zdaniem dietetyków Body Chief, kolacje powinny być wytrawne. Powód jest prosty - spora ilość cukrów prostych wchłania się szybko i podnosi poziom glukozy we krwi, który opada po około dwóch godzinach, a wtedy może pojawić się głód i dylemat: zjeść coś jeszcze, czy nie? Owoce też mają cukry proste, dlatego koktajle i desery najlepiej zjeść trochę wcześniej lub zostawić na następny dzień. Czego więc się wystrzegać w trakcie przygotowania zdrowej kolacji? Jak sprawić, by kolacja była niskokaloryczna?
Przede wszystkim pamiętaj, że sen ma służyć regeneracji. Aby Twój organizm też miał na to szansę, nie zadawaj mu dodatkowej pracy. Zrezygnuj z ciężkich dań, które są trawione, kiedy Ty już wypoczywasz. Jeśli samodzielnie szykujesz kolację, zamień patelnię na piekarnik lub gotuj na parze. Smażone potrawy są z reguły ciężkostrawne, szczególnie gdy używasz dodatkowego tłuszczu, który bez trudu dostarczysz organizmowi w formie olejów na zimno, nasion czy orzechów.
W Body Chief planujemy kolację tak, by była lekka i sycąca. Przedstawiamy pomysły na zdrową, dietetyczną kolację. Propozycje te pojawiają się regularnie w zestawach naszego cateringu dietetycznego.
Body Chief to jeden z największych cateringów dietetycznych w Polsce. Każdego dnia dostarczamy torby pełne dietetycznych dań do ponad 1000 miejscowości. Sprawdź naszą ofertę i dołącz do tysięcy zadowolonych klientów.