wróć do listy aktualności
data.title
2/10/2022 Aktualności

Jak łączyć macierzyństwo z dietą? Wywiad z Sławką Szymiczek

Sławka Szymiczek to jedna z fit bliźniaczek znanych w social mediach pod nazwą Fittherapy, która 3 miesiące temu po raz drugi została mamą. W związku z ciągłym rozwojem ich społeczności, porywającą motywacją oraz doświadczeniem w treningach, postanowiliśmy zapytać Sławy, jak łączy macierzyństwo z dbaniem o dietę i codzienną kondycję fizyczną?

Sławo, może zabrzmi to trochę prozaicznie, ale masz mnóstwo obowiązków, jak sprawiasz, że wyglądasz pięknie, masz dużo energii i przyciągasz dobro?

"Jesteś tym, co jesz" uważam, że to stwierdzenie opisuje właśnie mnie. Codziennie dam o to co jem, by mieć energię i siły do działania. Przekłada się to na wszystkie obszary mojego życia. Skoro jem lepiej, to czuje się lepiej, dlatego jest mnie więcej dla innych.

Jak godzisz bycie fit, z byciem matką, żoną, przyjaciółką, siostrą, gospodynią i dbaniem o siebie? Dużo osób uważa, że to niemożliwe?

Myślę,  że jest to kwestia dobrej organizacji czasu. Lubię planować, ale jeśli te plany zmieniają się w trakcie dnia, nie przejmuje się tym. Staram się wiele rzeczy robić z dzieciakami np. treningi - dla nich to świetna zabawa. W codziennej diecie niewątpliwie pomaga mi Body Chief, czas zaoszczędzony na gotowaniu oraz robieniu zakupów mogę poświęcić rodzinie i przyjaciołom.

Co się zmieniło między jedną, a drugą ciążą? Zyskałaś większą świadomość nad swoim ciałem, zaczęłaś więcej, spokojniej, lepiej ćwiczyć/ żywić się?

Obie ciąże przebiegały bardzo podobnie, w przypadku drugiej ciąży również starałam się być aktywna i odżywiać zdrowo. Miałam za to mniej czasu na odpoczynek, wolny czas starałam się poświęcać starszej córeczce.

Jak dokładnie dbasz o to, co jesz?

Zarówno przed i w czasie ciąży odżywiałam się z Body Chief, oczywiście w ciąży zmieniłam dietę oraz kaloryczność.Przytyłam około 13 kg (w pierwszej ciąży podobnie) minęły 3 miesiące od porodu i wróciłam już do wagi sprzed ciąży, czyli 64 kg oraz do rozmiaru S. Przede mną jeszcze dużo pracy aby wrócić do formy i przede wszystkim odbudować masę mięśniową.

Po jakim czasie od porodu zaczęłaś ćwiczyć?

W przypadku obu ciąż poród zakończył się cięciem cesarskim, także do treningów mogłam wrócić dopiero po około 3 miesiącach. Na początku skupiałam się głównie na ćwiczeniach mięśni dna miednicy. Później stopniowo zwiększam intensywność treningów. Po około pół roku od porodu wrócę do biegania.

Przykładowy trening w ciąży wyglądał jak?

W czasie ciąży dużo spacerowałam, ćwiczyłam jogę oraz korzystałam z gotowych treningów dostępnych na YouTube. Zrezygnowałam z biegania oraz treningów siłowych.

Masz jakieś złote rady dla świeżo upieczonych mam?

Myślę, że nie warto narzucać sobie na początku zbyt wiele. Pierwsze miesiące po porodzie to czas dla Ciebie i dziecka, spacery, zabawy, poznawanie siebie. Jeśli nie masz siły na trening - po prostu odpuść. Najważniejsze to regeneracja oraz zbilansowana dieta. A skoro o diecie mowa, nie mogę pominąć tej, którą stosowałam ja, będąc w ciąży, czyli dietę Fit Mammy, którą gorąco polecam, wszystkim obecnym, i przyszłym mamom! Zdecydowanie to najlepsze co może spotkać kobietę w czasie ciąży, nie tylko ze względu na jej składniki odżywcze, które zapewnia zarówno dziecku, jak i mnie, ale także na ogrom zaoszczędzonego czasu i energii.