wróć do listy aktualności
data.title
7/25/2020 Aktualności

Wszystko o diecie pudełkowej Less Carb

1. Co to jest zestaw LESS CARB?

Dieta LESS CARB jest modyfikacją żywienia podstawowego polegającą na obniżeniu podaży węglowodanów do niezbędnego minimum przy jednoczesnym zwiększeniu zawartości białka oraz tłuszczu.

2. Jakie są proporcje makroskładników w zestawie LESS CARB

Średni tygodniowy bilans zawartości makroskładników w diecie LESS CARB wynosi około 25-30 % energii pochodzi z białka, 35-40 % energii z tłuszczy, 35-40 % energii z węglowodanów.

3. Komu ten zestaw jest szczególnie dedykowany?

Zestaw LESS CARB dedykowany jest osobom aktywnym fizycznie, wykonującym średnio intensywne treningi. Świetnie sprawdzi się w przypadku chęci utraty zbędnych kilogramów, zwiększenia zawartości tkanki mięśniowej czy stabilizacji masy ciała.

4. Czym różni się zestaw LESS CARB od zestawu SPORT?

Diety LESS CARB i SPORT należą do grupy diet skierowanych do osób aktywnych fizycznie, natomiast różnią się od siebie zawartością makroskładników. W diecie LESS CARB znacznie zwiększono podaż białka (około 25-30% energii), natomiast węglowodany zostały obniżone do zalecanego minimum (około 35-40% energii). Dodatkowo zestaw SPORT posiada propozycje uzupełniające (do śniadania zbilansowany jest koktajl proteinowy / mleczny lub smoothie, natomiast do obiadu posiłkiem dodatkowym jest zupa), w przypadku wariantu LESS CARB zawsze zaplanowana jest jedna propozycja w ramach posiłku.  

5. Z jakich produktów zbilansowany jest zestaw?

Dieta LESS CARB bazuje na wszystkich grupach produktów (mięso, ryby, nabiał, produkty zbożowe, jaja, nasiona, pestki, warzywa, owoce), przy czym podaż produktów o wysokiej zawartości węglowodanów została ograniczona do minimum (kasze, ryże, makarony). Dodatkowo w tym rodzaju zestawu zostały uwzględnione artykuły specjalistyczne takie jak np. pieczywo białkowe oraz nabiał wysokobiałkowy.

6. W jakich energetycznościach dostępny jest zestaw?

Zestaw LESS CARB posiada kilka wariantów kalorycznych: 1500 kcal, 1750 kcal, 2000 kcal 2500 kcal oraz 3000 kcal. W przypadku braku pewności, który wariant jest  dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się z naszym dietetykiem ([email protected] 601444466).

7. Czy można ten rodzaj zestawu stosować bez szczególnych wskazań?

Zestaw LESS CARB dedykowany jest głównie osobom aktywnym fizycznie, jednak nie ma przeciwskazań, żeby skorzystały z niego osoby nie trenujące, które chcą stosować dietę niskowęglowodanową. Przeciwwskazaniem do stosowania diety LESS CARB są choroby nerek lub wątroby, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzenia wchłaniania węglowodanów (cukrzyca, indulinooporność). Dieta nie jest polecana osobom wykonującym intensywne treningi (np. profesjonalnym sportowcom), ponieważ zmniejszona podaż węglowodanów może obniżyć zdolności regeneracyjne oraz wydolnościowe organizmu.

8. Jakie propozycje posiłków są uwzględnione w zestawie LESS CARB?

Ze względu na zwiększoną podaż białka, posiłki w diecie LESS CARB będą zawierać większe ilości produktów bogatych w ten składnik np. mięsa, ryb, jaj oraz nabiału.  Zwiększy się również zawartość artykułów spożywczych bogatych w tłuszcze np. awokado, orzechy i nasiona. Przykładem propozycji w menu diety LESS CARB jest koktajl proteinowy jagodowy, omlet z raitą ogórkową i pieczywem białkowym, gulasz grzybowy z kurczakiem, ziemniakami i surówką oraz białkowa owsianka z granatem i orzechami włoskimi.