wróć do listy aktualności
data.title
7/24/2020 Aktualności

Wszystko o diecie pudełkowej Gluten Free

1. Co to jest zestaw GLUTEN FREE?

Zestaw GLUTEN FREE to sposób żywienia polegający na eliminacji z diety produktów spożywczych, które zwierają gluten. Konieczność eliminacji tego składnika wynika zazwyczaj z zaburzeń trawienia lub wchłaniania, powstałych na skutek spożycia produktów z glutenem.

2. Jakie są proporcje makroskładników w zestawie GLUTEN FREE?

Średni tygodniowy bilans zawartości makroskładników w diecie GLUTEN FREE wynosi około 45-50% energii z węglowodanów, 15-20% energii z białka, 30-35% energii z tłuszczy.

3. Komu ten zestaw jest szczególnie dedykowany?

Zestaw GLUTEN FREE skierowany jest do osób, które chcą wykluczyć gluten ze swojej diety z powodu nietolerancji pokarmowej. Wybór diety GLUTEN FREE nie będzie odpowiedni w przypadku silnych nietolerancji, alergii lub celiakii. Posiłki bezglutenowe przygotowywane są w tej samej kuchni co pozostałe dania z oferty, więc istnieje ryzyko śladowego ich zanieczyszczenia eliminowanymi składnikami podczas procesu produkcyjnego.

3. Czym różni się zestaw GLUTEN FREE od zestawu STANDARD?

Różnica między zestawem GLUTEN FREE a wariantem STANDARD polega głównie na zamianie produktów glutenowych na odpowiedniki niezawierające glutenu np. pieczywa żytniego na bezglutenowe, kaszy pęczak na gryczaną, zwykłych płatków owsianych na certyfikowane bezglutenowe.

4. Z jakich produktów zbilansowany jest zestaw?

Z diety GLUTEN FREE wyeliminowano zboża, które zawierają gluten: pszenica (także orkisz), kamut, żyto, jęczmień i zanieczyszczony owies. Produkty zbożowe, które są dopuszczone w diecie bezglutenowej to ryż, kukurydza, gryka, proso, amarantus, komosa ryżowa, tapioka, a także niezanieczyszczony owies. Poza tym zestaw bazuje na produktach takich jak mięso, ryby, jaja, nabiał, orzechy, nasiona, grzyby, owoce i warzywa.

5. W jakich energetycznościach dostępny jest zestaw?

Zestaw GLUTEN FREE posiada kilka wariantów kalorycznych: 1000 kcal, 1250 kcal, 1500 kcal, 1750 kcal, 2000 kcal oraz 2500 kcal. Jeżeli nie jesteś pewny, który wariant jest dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się z naszym dietetykiem ([email protected] 601444466).

6. Czy można ten rodzaj zestawu stosować bez szczególnych wskazań?

Jeżeli nie występują wskazania medyczne do stosowania diety eliminacyjnej, nie ma konieczności wykluczenia z codziennej diety produktów zawierających gluten. Dieta bezglutenowa charakteryzuje się zmniejszoną ilością błonnika pokarmowego, który reguluje prawidłową pracę układu pokarmowego. Dodatkowo produkty bezglutenowe często mają wyższy indeks glikemiczny, przez co nie są wskazane dla osób z zaburzeniami tolerancji węglowodanów.

7. Jakie propozycje posiłków są uwzględnione w zestawie GLUTEN FREE?

Propozycje dań bazują na produktach naturalnie bezglutenowych lub zamiennikach standardowych produktów (pieczywo bezglutenowe, makaron bezglutenowy). W menu Znajdziemy: owsiankę bezglutenową z masłem orzechowym i bananem, indyk curry z ryżem parabolicznym, kanapkę z pieczywa bezglutenowego z pastą z tuńczyka czy bezglutenowe ciasto szpinakowe.