wróć do listy aktualności
data.title
3/11/2019 Porady

Dlaczego warto pływać? Poznaj 5 powodów

Jedni uwielbiają, inni niekoniecznie, jednak niezaprzeczalne są korzyści płynące z tego sportu. Pływanie to nie tylko przyjemność, lecz także zdrowie i dobre samopoczucie. Co więcej, przynosi znakomite efekty - kształtuje sylwetkę i poprawia kondycję.

Jeżeli jeszcze nie wypróbowałeś tego sportu, to właśnie teraz powinieneś to rozważyć.

Może przekona Cię do tego te 5 powodów, które przygotowaliśmy.

1. Pływanie angażuje całe ciało

W większości przypadków pływamy na plecach (oczywiście, z wyjątkiem nurkowania, gdzie przyjmujemy inną pozycję). Pływanie to aktywność, podczas której wysiłek powoduje jedynie wykonywany ruch. Kiedy nie płyniemy, nasze ciało unosi się na wodzie i odpoczywa. W przeciwieństwie do biegania, gdzie dodatkowym wysiłkiem dla nóg jest konieczne utrzymanie pionu i ciężaru ciała.

2. Pływanie ochładza

Baseny sportowe zazwyczaj podlegają regulacjom międzynarodowej federacji pływackiej (FINA), które wymagają utrzymania temperatury wody na poziomie 25-28 stopni Celsjusza. To sprawia, że podczas intensywnego wysiłku organizm jest stale schładzany. Jednak problem może pojawić się podczas letnich triathlonów, gdzie naturalne zbiorniki wodne nie zawsze zapewniają odpowiednie ochłodzenie.

3. Pływanie angażuje większość grup mięśniowych

Podczas pływania pracują niemal wszystkie grupy mięśni, chociaż nie wszystkie są równie intensywnie wykorzystywane. Przykładem mogą być mięśnie rotacyjne barków, które są potrzebne podczas rzutu. W końcu pływacy nie muszą być dobrzy we wszystkim.

4. Po pływaniu nie czuć od Ciebie potu

Jedną z niezaprzeczalnych zalet pływania jest fakt, że pomimo intensywnego wysiłku nie odczuwasz potu na skórze. Jest to z pewnością sprytne, jednak należy pamiętać, że mimo braku uczucia potu, nie oznacza to, że nie będziesz pachniał potem. Pytanie tylko — co jest gorsze?

5. Pływanie jest dla każdego!

Niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej, pływanie jest zalecane dla wszystkich grup wiekowych, włącznie z niemowlętami i osobami starszymi. Brak ograniczeń wiekowych sprawia, że nawet osoby w wieku 90+ mogą czerpać korzyści z tej dyscypliny. Czy pływanie jest zdrowe? Bez wątpienia, tak!