Twój kalkulator wody

Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie na wodę

. . . . .

0,00ml

Kalkulator wody – co to jest?

Kalkulator wody to narzędzie, którego zadaniem jest określić, jaką ilość płynów organizm potrzebuje do odpowiedniego funkcjonowania. Niedostateczna podaż płynów może doprowadzić do odwodnienia, które jest przyczyną poważnych zaburzeń stanu zdrowia, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na wodę?

Według zaleceń przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała człowiek potrzebuje dostarczyć około 40 ml wody. Mnożąc masę ciała przez wskazany przelicznik otrzymujemy wynik, który określa jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na wodę.

Jak interpretować wynik?

Otrzymany wynik określa zapotrzebowanie na wodę pochodzącą z różnych źródeł w naszej diecie. W łącznej podaży płynów należy uwzględnić wodę, napoje oraz stałe produkty. Spośród artykułów spożywczych najwięcej wody zawierają warzywa (do 95%) i owoce (do 87%). Wskazana w kalkulatorze wartość oznacza więc, łączną ilość wody, jaką powinniśmy codziennie przyjąć.

Warto też pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę może ulec zmianie zależnie od stosowanej diety, temperatury powietrza oraz aktywności fizycznej. Podejmowanie aktywności fizycznej wymaga spożycia większej ilości płynów. Przyjmuje się, że na około 30 minut średnio intensywnej aktywności należy każdorazowo zwiększyć udział wody o 500 ml w ciągu dnia.