wróć do listy aktualności
data.title
4/6/2022 Porady

Dieta paleo – zasady, jadłospis, efekty

Dieta paleo czyli dieta paleolityczna to sposób żywienia, w którym jadłospis inspirowany jest naszymi przodkami z czasów prehistorii. Model diety paleo bazuje na spożywaniu produktów naturalnych, nieprzetworzonych.Co więc jeść na diecie paleo? Jakie są jej zasady? Dietetyk Body Chief wyjaśnia.

  • Z artykułu dowiesz się:
  • Dieta paleo – co to?
  • Dieta paleo – na czym polega?
  • Zasady diety paleo
  • Co jeść na diecie paleo?
  • Efekty diety paleo – wpływ na zdrowie
  • Przykładowy jadłospis na diecie paleo

Przeczytaj także: Dieta wysokobiałkowa - zasady, działanie, przykładowy jadłospis.

Dieta paleo – co to?

Dieta paleo, której twórcą jest gastroenterolog dr Walter L. Voegtlin od kilku lat zyskuje na popularności. Jej fenomen opiera się na odżywianiu na wzór naszych przodków, żyjących w czasach prehistorycznych. Co to oznacza?

W diecie paleolitycznej spożywa się wyłącznie produkty będące darem matki natury. Niedopuszczalne jest wdrażanie do jadłospisu żywności przetworzonej. Odpowiedzi na pytania dotyczące zasad stosowania diety paleo, a także jej efektów znajdziesz w poniższym artykule.

Dieta paleo – na czym polega?

Stosowanie diety paleo polega przede wszystkim na spożywaniu posiłków nieprzetworzonych, takich które nie uległy żadnym przemianom w procesie produkcji. Wyznawcy diety paleolitycznej przywiązują dużą uwagę do jakości oraz pochodzenia wybieranej żywności. Często wykorzystywane są produkty sezonowe, ekologiczne oraz wyhodowane samodzielnie, np. kiełki, świeże zioła, niektóre warzywa i owoce.

Zasady diety paleo

Podstawową zasadą stosowania diety paleo jest spożywanie pełnowartościowego białka. Równie istotny element stanowi tłuszcz, w związku z czym dietę paleo często przyrównuje się do diety ketogenicznej. Nie ma to jednak większego powiązania dlatego, że w diecie ketogenicznej ograniczamy ogólny udział węglowodanów, natomiast w diecie paleo unika się spożywania węglowodanów złożonych przez co czasami błędnie jest kojarzona z dietą bezglutenową. Odżywianie paleolityczne wyklucza spożywanie produktów wysoko przetworzonych, dlatego miłośnicy słodyczy, fast-foodów, kolorowych napojów czy alkoholu będą mieli nie lada wyzwanie, jeśli zdecydują się zastosować podany model żywienia. Filozofia diety paleo opiera się także na spożywaniu 3-4 dużych objętościowo posiłków dziennie. To zalecenie jest sprzeczne z tym, które rekomendują dietetycy.

  • Do głównych zasad diety paleo należą więc:
  • - wysoka zawartość białka i ograniczona ilośc węglowodanów w posiłkach,
  • - jedzenie dużej ilości nieprzetworzonego i odchudzonego mięsa,
  • - owoce i warzywa jako główne źródło węglowodanów w diecie,
  • - zaprzestanie spożywania przetworzonych produktów.

Co jeść na diecie paleo?

Poniżej przedstawiamy listę produktów, których nie może zabraknąć w diecie paleolitycznej:

  1. 1. Mięso (kurczak, indyk, kaczka, gęś, królik, zając, baranina, konina, dziczyzna).
  2. 2. Ryby (śledź, łosoś, sola, flądra, tuńczyk, sardynka, pstrąg, dorsz, halibut).
  3. 3. Owoce morza (krewetki, ośmiornice, ostrygi, małże, kalmary, mule).
  4. 4. Jaja.
  5. 5. Orzechy (orzechy włoskie, pekan, brazylijskie, nerkowce, migdały, makadamia).
  6. 6. Nasiona i pestki (słonecznik, dynia).
  7. 7. Tłuszcze roślinne i zwierzęce (oleje roślinne nierafinowane, słonina, smalec, łój gęsi, masło)
  8. 8. Owoce (jabłka, śliwki, limonki, cytryny, pomarańcze, banany, gruszki, brzoskwinie, ananasy, grejpfruty, jagody, owoce leśne).
  9. 9. Warzywa (marchew, pietruszka, seler, sałata, kalafior, brokuły, burak, bakłażan, jarmuż, szpinak, koper włoski).
  10. 10. Grzyby (pieczarki, boczniaki, shitake, podgrzybki, prawdziwki, rydze, kurki, borowiki, maślaki, kanie, opieńki).

Czego nie jeść na diecie paleo?

Do produktów zakazanych w diecie paleo należą przede wszystkim te, które nie występowały setki tysięcy lat temu. Na diecie paleo nie powinno spożywać się tych produktów:

  1. 1. Produkty zbożowe.
  2. 2. Nabiał.
  3. 3. Rośliny strączkowe.
  4. 4. Warzywa skrobiowe (ziemniaki, dynie, bataty).
  5. 5. Słodycze.
  6. 6. Słone przekąski.
  7. 7. Fast-food-y.
  8. 8. Słodkie napoje.
  9. 9. Alkohol.
  10. 10. Cukier, sól, przetworzone przyprawy.

Efekty diety paleo - wpływ na zdrowie

Efekty diety paleo są zależne przede wszystkim od determinacji osoby stosującej dietę. Zastosowanie diety paleolitycznej może przyczyniać się do redukcji masy ciała, poprawy parametrów dotyczących zdrowia a nawet łagodzenia objawów niektórych chorób. 

Przyjmuje się, że ze względu na eliminację spożywania produktów przetworzonych, dieta paleolityczna może przynieść wiele korzyści w przypadku osób borykających się z chorobami autoimmunologicznymi (przede wszystkim z celiakią, a także autoimmunologicznymi chorobami jelit, wątroby, skóry, Hashimoto, reumatoidalnym zapaleniem stawów, itp.) czy insulinoopornością.

Kto nie powinien stosować diety paleo?

Należy jednak podkreślić, że osoby z podwyższonym lipidogramem nie powinny stosować omawianego sposobu odżywiania, ponieważ znacząca ilość mięsa oraz tłuszczu w diecie może wpłynąć na wzrost poziomu cholesterolu. Warto, aby z pomysłu stosowania diety paleolitycznej zrezygnowały również osoby borykające się z chorobami nerek, wątroby i z dną moczanową ze względu na zwiększoną ilość białka zwierzęcego. Model paleolitycznego odżywiania powinien być także zakazany w przypadku osób zmagających się z nowotworami, osteoporozą oraz zaburzeniami gospodarki wapniowej dlatego, że brak nabiału oraz węglowodanów złożonych w posiłkach może powodować pogorszenie ich stanu zdrowia.

Przykładowy jadłospis na diecie paleo

Jak z produktów wskazanych dla diety paleolitycznej skomponować jadłospis? Z pewnością w Internecie znajdziesz wiele pomysłów i przepisów na posiłki w diecie paleo. Możesz również skorzystać z przykładowego jadłospisu, przygotowanego przez naszych dietetyków:

I Śniadanie: Jajka na miękko oraz sałatka z warzyw sezonowych z kiełkami

II Śniadanie: Sałatka owocowa z orzechami włoskimi

Obiad: Pieczony indyk z warzywami korzeniowymi i nasionami słonecznika

Kolacja: Duszony dorsz z pieczarkami i jarmużem

Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z dietetykiem Body Chief pod numerem telefonu +48 601 414 441 lub adresem e-mail [email protected].

 

Dieta pudełkowa Body Chief - z nami dieta to przyjemność

Body Chief to jeden z największych cateringów dietetycznych w Polsce. Każdego dnia dostarczamy torby pełne dietetycznych dań do ponad 1000 miejscowości. Sprawdź naszą ofertę i dołącz do tysięcy zadowolonych klientów.

Poznaj diety Body Chief