wróć do listy aktualności
data.title
9/30/2020 Porady

Dieta sokowa - sposób na oczyszczenie organizmu

Dzisiejszy styl życia sprzyja gromadzeniu się toksyn w organizmie. Powodów jest wiele: od niewłaściwego odżywiania, stresu i przemęczenia, po zanieczyszczone środowisko i używki. Dlatego, by oczyścić organizm, warto co jakiś czas przeprowadzić detoks za pomocą diety sokowej. Zobacz, na czym polega dieta sokowa oraz kto nie powinien z niej korzystać.

Sok zamiast posiłku - na czym polega dieta sokowa

Dieta sokowa polega na zastąpieniu pięciu posiłków w ciągu dnia naturalnymi sokami z warzyw i owoców, które są źródłem witamin, składników mineralnych, antyoksydantów oraz błonnika. Jej podstawowym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, co z kolei skutkuje poprawą ogólnego stanu zdrowia, samopoczucia i jakości życia. Detoks wpływa korzystnie również na kondycję i wygląd skóry oraz włosów, a także dodaje energii.

Aby oczyścić organizm z toksyn każdy z posiłków zastępowany jest porcją świeżo wyciśniętego soku. W zależności od pory dnia, soki różnią się kalorycznością. Przykładowo, sok spożywany na śniadanie powinien dostarczyć dużej dawki energii, pobudzić metabolizm do działania, dać komfort funkcjonowania przy codziennych obowiązkach i kontrolować późniejsze zachowania żywieniowe. Z kolei w drugiej części dnia zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest mniejsze, zatem sok zbilansowany na podwieczorek i na kolacje powinien przede wszystkim dostarczyć energii do wykorzystania na bieżąco. Dla właściwego zbilansowania diety kluczowy jest indeks glikemiczny, który wpływa na zmiany poziomu glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Soki na bazie owoców powinny pojawiać się na początku dnia, ponieważ są one źródłem naturalnych cukrów, natomiast przed snem idealnie sprawdzą się kompozycje warzywno-owocowe.

Dieta sokowa – przygotowanie soków

Soki w kuracji odtruwającej powinny uwzględniać różne warzywa i owoce, w tym warzywa liściaste (szpinak, jarmuż) oraz natki (koperek, pietruszka, szpinak). Zarówno smak, jak i walory odżywcze wzbogacą też orzechy oraz ziarna, takie jak słonecznik, pestki dyni czy siemię lniane. Przygotowując soki nie powinno się korzystać z owoców i warzyw mrożonych, a także produktów wątpliwej jakości np. spleśniałych, przejrzałych. Owoców i warzyw nie należy obierać przed wyciśnięciem, gdyż pod ich skórką znajduje się najwięcej błonnika, dodatkowo również każda niepotrzebna obróbka termiczna będzie powodowała straty w wartości odżywczej. Soki powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych nie dłużej niż 24 godziny. Oprócz właściwości odżywczych warzyw i owoców należy zwrócić uwagę też na smak. Niektóre soki, choć są wartościowe odżywczo, mogą nie przypaść do gustu. Aby terapia sokowa była skuteczna i realizowana z przyjemnością musi być także smaczna lub minimum neutralna w smaku. Połączenia składników nie powinny wzbudzać obrzydzenia lub awersji pokarmowych.

Zasady diety sokowej

Istnieje kilka zasad diety sokowej, których należy przestrzegać. Minimalnym czasem potrzebnym do odtrucia organizmu są 2-3 dni. Diety sokowej nie należy stosować przez okres dłuższy niż tydzień. Dla osób, które nie mają wcześniejszego doświadczenia z detoksykacją organizmu za pomocą soków, zaleca się przejście na dietę sokową w weekend, żeby robić ją w warunkach większego komfortu, bez dodatkowych obciążeń.

Podczas detoksu należy obserwować organizm, gdyż w pierwszych dniach można odczuwać delikatny dyskomfort, np. drażliwość, uczucie zmęczenia, złe samopoczucie. Jeśli nieprzyjemne objawy nie ustąpią, należy zakończyć dietę.

Kurację sokową można powtórzyć po upływie co najmniej kwartału. Najlepszy czas na detoks sokowy to lato, gdy dostępne są świeże owoce i warzywa, a także wiosna, ponieważ po zimie organizm szczególnie potrzebuje oczyszczania.

Dieta sokowa to bardzo dobry sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn, jednak aby była ona skuteczna należy się do niej odpowiednio przygotować i przeprowadzić ją racjonalnie. Około dwa tygodnie wcześniej należy zmniejszyć ilość przyjmowanych pokarmów, żeby obkurczyć ścianki żołądka i przygotować go na mniejszą objętość porcji.

Dieta sokowa – to musisz wiedzieć - przeciwwskazania

Poddając się sokowemu oczyszczaniu należy zrezygnować z innych produktów, a także wyeliminować płyny takie jak kawa czy nawet herbata. Najlepiej do detoksu włączać tylko wodę. Dieta sokowa zalecana jest tylko dla osób zdrowych. Przeciwwskazania do jej stosowania to m.in. cukrzyca, intensywny wysiłek fizyczny czy ciąża.

Oferta diety sokowej w Body Chief

W Body Chief oferujemy aż dwie linie detoksu sokowego tj. diety sokowej: My Detox oraz My Clearing. Jeden dzień kuracji sokowej składa się z 6 butelek napojów, które zostały przygotowane z ponad 5 kg świeżych warzyw i owoców. Soki wytwarzane są metodą cold press, która pozwala na zachowanie maksymalnej ilości wartości odżywczych. Optymalny czas trwania diety sokowej to od 3 do 5 dni. Dowiedz się więcej o każdej z nich: