Prawidłowe odżywianie jest kluczowe w zachowaniu dobrego samopoczucia, kondycji fizycznej oraz zdrowia. Zmiana nawyków żywieniowych to spore wyzwanie. W takiej sytuacji dobrze jest mieć kogoś, kto wesprze nas i doda otuchy w tym czasie. W poniższym artykule poruszymy temat diety dla par i przedstawimy na czym polega taki model żywienia. Przyjrzymy się także korzyściom płynącym z jej stosowania i wskażemy jak wdrożyć wspólny plan żywieniowy.
- Spis treści:
- Dieta dla par – na czym polega?
- Zalety i wady stosowania wspólnej diety
- Dieta dla dwojga – jak zacząć?
- Wspólny cel i nawyki
- Dieta pudełkowa dla par
Przeczytaj również: Afrodyzjaki - tajemnicza siła przyjemności
Dieta dla par – na czym polega?
Dieta dla dwojga opiera się na podejmowaniu wspólnych decyzji dotyczących odżywiania, a także motywowaniu się wzajemnie do osiągnięcia obranego celu. Obejmuje ona m.in. wspólne planowanie posiłków, zakupy spożywcze oraz gotowanie i spożywanie dań z diety. Jej założeniem jest przygotowywanie jednego większego posiłku i dzielenie go na dwie osoby, zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym. Wspólne gotowanie może być okazją do częstszego spędzania czasu razem, rozmów i dzielenia się swoimi przemyśleniami.
Zalety i wady stosowania wspólnej diety
Dieta dla par niesie za sobą niewątpliwie dużo zalet, ale czy posiada również jakieś wady? Poniżej znajdziesz pozytywne, a także negatywne aspekty stosowania diety dla dwojga. Dzięki nim łatwiej podejmiesz decyzję czy ten sposób odżywiania sprawdzi się także w twoim przypadku.
Zalety:
- - Wzajemna motywacja i wsparcie w trudnych chwilach. Rozpoczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem nieocenione jest wsparcie drugiej osoby. Znacznie łatwiej jest wytrwać w postanowieniach, gdy partnerzy wspólnie się dopingują. Wspieranie w trudnych momentach może zwiększyć szansę na sukces osiągnięcia założonych celów.
- - Wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków. Gotowanie razem może wzmacniać więź emocjonalną między partnerami.
- - Oszczędność czasu i pieniędzy. W przypadku diety dla par nie ma konieczności gotowania oddzielnych posiłków, wystarczy przygotować większą porcję i podzielić ją na dwie osoby. Można zastosować także podział obowiązków, przykładowo jedna osoba przygotowuje śniadanie a druga kolację, w tym czasie partner może odpocząć lub mieć więcej czasu dla siebie.
- - Regularna aktywność fizyczna. Wraz z rozpoczęciem diety, może pojawić się chęć wdrożenia aktywności fizycznej. Wspólne treningi lub spacery, mogą być świetnym sposobem na spędzanie czasu razem i utrzymywanie motywacji do zdrowego życia.
- - Wspólne spędzanie czasu. W dzisiejszych czasach tempo życia jest szybkie. Zdarza się, że partnerzy mijają się w ciągu dnia i nie mają czasu dla siebie. Wspólne gotowanie może być momentem, gdzie mają okazję do spędzenia czasu razem.
- - Tworzenie nowych doświadczeń. Wspólne przygotowywanie posiłków to także możliwość zdobycia nowych umiejętności kulinarnych. Dodatkowo pozwala ono na tworzenie wyjątkowych chwil i budowanie wspomnień z partnerem.
Wady:
- - Różnice w preferencjach smakowych i żywieniowych. Partnerzy z racji odmiennych upodobań mogą mieć problem, żeby ustalić wspólne menu, które pasowałoby obu stronom.
- - Alergie lub nietolerancje jednej z osób. Problemem może okazać się sytuacja, w której jedna ze stron ma ograniczenia żywieniowe. W takim przypadku można rozważyć wykluczenie produktów przeciwwskazanych w diecie dla osoby uczulonej.
- - Potrzeba kompromisu. Konieczność znalezienia kompromisu może być trudna zwłaszcza gdy partnerzy mają odmienne upodobania kulinarne i żywieniowe, przykładowo jedna ze stron je mięso a druga jest na diecie wegetariańskiej.
- - Tylko jednej ze stron zależy na stosowaniu wspólnej diety. Może okazać się, że jedna z osób w parze nie chce zmieniać swoich nawyków żywieniowych. W tej sytuacji partner, któremu zależy na zdrowym odżywianiu, może wywoływać presję u drugiej osoby, co w konsekwencji może prowadzić do konfliktów w związku.
Dieta dla dwojga – jak zacząć?
Wiesz już na czym polega dieta dla par oraz znasz jej wady i zalety. Od czego jednak zacząć, żeby wprowadzić ją we własne życie?
- 1. Wspólna rozmowa, ustalenie zasad i celu. Ważne jest, żeby na samym początku przedyskutować między sobą wszystkie aspekty diety i wątpliwości, które mogą się pojawić. Warto porozmawiać o preferencjach kulinarnych, celach zdrowotnych i założeniach diety tj. czy chcecie na niej schudnąć czy po prostu poprawić swoje nawyki żywieniowe.
- 2. Planowanie jadłospisu. Warto zaplanować harmonogram posiłków na najbliższy tydzień i stworzyć listę zakupów. W tym momencie można ustalić swoje zapotrzebowanie energetyczne, aby móc osiągnąć założony cel. Jeżeli macie problem ze skomponowaniem jadłospisu lub wyliczeniem kaloryczności, warto rozważyć konsultację u dietetyka lub skorzystanie z diety pudełkowej.
- 3. Wspólne zakupy. Udajcie się razem do sklepu i na podstawie przygotowanej wcześniej listy zakupów wybierzcie zaplanowane produkty. Starajcie się trzymać listy i nie kupować nic spoza rozpiski.
- 4. Ustalenie czasu na wspólną aktywność fizyczną. Sprawdźcie swoje grafiki na najbliższy tydzień i zaplanujcie dni, w których możecie zrobić wspólny trening.
- 5. Wsparcie i motywacja. Pamiętajcie, że początki są trudne i nie warto od razu się zniechęcać. Jeżeli pojawią się trudności, możecie je razem przedyskutować i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Wspólny cel i nawyki
- Wprowadzenie nowych nawyków może okazać się na początku trudne. Ważne jest, żeby nie stawiać sobie nierealnych celów. Sposobem, który warto znać jest metoda SMART oznaczająca to, że cel powinien być:
- - S – sprecyzowany. Jasno określa, jaki efekt finalnie chcesz uzyskać np. „chcę schudnąć”.
- - M – mierzalny. Cel mierzalny daje możliwość monitorowania postępów w czasie jego realizacji. Swoje postanowienia warto wzbogacić o konkretne wartości np. „chcę schudnąć 5 kg”.
- - A – atrakcyjny. Zanim sformułujesz cel, zastanów się jaka jest twoja motywacja do działania. Atrakcyjny cel to taki, który daje wymierne korzyści z jego realizacji. Jest to istotne w momencie kiedy początkowy entuzjazm opadnie. Przykładowo, „chcę schudnąć by poprawić swoje samopoczucie i parametry zdrowotne”.
- - R – realny. Postaw sobie cel, który jest możliwy do osiągnięcia. Prawidłowe tempo spadku masy ciała mieści się w granicach od 0,5 kg – 1 kg tygodniowo, zatem nie zakładaj, że schudniesz 5 kg w jeden tydzień. Zamiast tego zapisz sobie, że chcesz schudnąć 0,5 kg w tygodniu, co jest realnym wynikiem.
- - T – określony w czasie. Określ konkretne daty, w których chcesz osiągnąć swój cel. Jeżeli wiesz, że chcesz schudnąć 5 kg to zgodnie z tym, że ma być on realny ustal, że osiągniesz to w 10 tygodni.
Cele każdej osób z pary mogą się różnić lub być podobne. Ważne jest, żeby nie stawiać sobie ani partnerowi wygórowanych wymagań, które mogą powodować niepotrzebną presję i stres.
Dieta pudełkowa dla par
Jeżeli nie macie czasu na przygotowywanie posiłków lub posiadacie różne preferencje kulinarne i żywieniowe, warto skorzystać z cateringu dietetycznego. Każdy będzie mógł dobrać dietę pod swoje upodobania, a czas, który mielibyście przeznaczyć na gotowanie można wykorzystać na przykład na wspólną aktywność fizyczną.
Dieta dla par może być wyzwaniem, ale także szansą na skuteczne zmiany, które zostaną z nami na dłużej. To budowanie silniejszej relacji poprzez dążenie do wspólnych celów i zdrowszego stylu życia. Kluczem do sukcesu jest wzajemne wsparcie, motywacja i elastyczność. To dobre rozwiązanie dla tych, którym trudno samemu rozpocząć zmiany nawyków.
Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z dietetykiem Body Chief pod numerem telefonu +48 601 444 466 lub adresem e-mail [email protected]
- Źródła:
- https://dietetycy.org.pl/dieta-dla-par/
- https://drlifestyle.pl/dietetyka/dieta-dla-pary-dieta-dla-rodziny/
- https://my-art.com.pl/dieta-dla-par-jak-wspolnie-dbac-o-zdrowie-i-harmonie/
- https://www.dietetykewelinaozimek.pl/index.php/2020/12/30/metoda-smart-jak-skutecznie-zaplanowac-odchudzanie/