wróć do listy aktualności
data.title
2/2/2022 Porady

Dzień Pozytywnego Myślenia - Jak zadbać o nasze myśli?

Drugi dzień lutego jest uznawany za Dzień Pozytywnego Myślenia. Każdemu z nas zdarza się mieć lepsze i gorsze dni. Niekiedy także za dużo myślimy o tym, co nas otacza, co w konsekwencji prowadzi do natłoku myśli – nie tylko tych dobrych. Co zrobić, aby wpłynąć na nasze pozytywne myślenie? Przygotowaliśmy kilka porad, które mogą Ci w tym pomóc!

Zredukuj stres

Badania naukowe dowodzą, że osoby, które utrzymują balans między życiem zawodowym a życiem prywatnym, cieszą się lepszym samopoczuciem oraz zdrowiem.

Zadbaj o odpowiednie relacje

Wykazano, że osoby, które częściej spotykają się z rodziną, znajomymi (również w formie online), cechują się większą radością z życia i nastawieniem do świata. Spójrzmy tylko na mieszkańców Południa Europy i ich promienne uśmiechy. Osoby, które często się uśmiechają, przeżywają więcej uczuć pozytywnych, co łączy się z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym.
Dlaczego? W trakcie uśmiechania obniża się napięcie, mięśnie ulegają rozluźnieniu, a nastrój poprawia o około 30%!
Uśmiech nic nie kosztuje, a zdecydowanie korzystnie wpłynie na Twoje myśli!

Utrzymuj styl życia pozbawiony od używek oraz nałogów

Uzależnienie od nikotyny, alkoholu, substancji niedozwolonych, a także cukru, jest jednym z głównych czynników, powodujących znaczące pogorszenie stanu Naszego zdrowia oraz samopoczucia.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna, każdy wysiłek trwający co najmniej przez 30 minut, powoduje wzrost produkcji endorfin – hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie i pozytywne nastawienie do świata.

Uważaj na to, co jesz

Warto podkreślić, że również, to co spożywamy, bezpośrednio wpływa na Nasze samopoczucie.
Orzechy -  chronią przed pogorszeniem nastroju i symptomami depresji. Warto wybierać orzechy włoskie, dlaczego? Wykazano, że osoby, które regularnie spożywają orzechy włoskie, cieszą się lepszym samopoczuciem, mają więcej energii, nie mają kłopotów z koncentracją, a także rzadziej doświadczają objawów depresji.
Warzywa i owoce - badania wpływu warzyw i owoców na zdrowie psychiczne, prowadzone na różnych grupach osób, potwierdzają, że dieta zawierająca dużą ilość owoców, warzyw i ich przetworów pozytywnie wpływa na nastrój, samopoczucie, jakość snu, a co najważniejsze, na poczucie szczęścia. Dlaczego? W warzywach i owocach znajdują się liczne antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników tlenowych, a tym samym chronią organizm przed rozwojem chorób cywilizacyjnych. Poprzez regularną konsumpcję warzyw i owoców możemy zatem wpłynąć na zmniejszenie stresu oksydacyjnego organizmu.
Warto szczególnie sięgać po ciemno czerwone oraz zielone owoce i warzywa, takie jak, borówki, maliny, truskawki, granat, jagody, jeżyny, buraki, brokuły, szpinak, sałatę, jarmuż, ponieważ zawarte w nich antyoksydanty oraz kwas foliowy, uczestniczą w produkcji serotoniny.
Czekolada – nie sposób o niej nie wspomnieć. W jej składzie znajduje się dużo składników, które podnoszą poziom serotoniny, a także magnez, żelazo, niacyna i flawonoidy. Pamiętajcie jednak, aby sięgać po czekoladę gorzką (ze względu na ograniczoną ilość cukru w składzie), a także zwracać uwagę na jej ilość w diecie (w szczególności, kiedy chcesz zredukować swoją masę ciała).

Łakocie o odpowiednim składzie odżywczym (zredukowanej ilości cukru oraz tłuszczu, w szczególności utwardzonego), również pozytywnie wpłyną na Nasze samopoczucie.
Dobrym wyborem, będą zatem ciastka owsiane z dodatkiem orzechów, porcja owoców z kakao, czy naleśniki z owocami.


PS: Czy to przypadek, że 2.02., przypada również Dzień Naleśnika?
Życzymy smacznego i przesyłamy Wam wiele uśmiechów!
Zespół Body Chief!