wróć do listy aktualności
data.title
10/24/2018 Porady

Dieta kolarza - wpływ, jak powinien odżywiać się kolarz

Czy wiesz, że podczas zawodów Tour De France kolarze spalają nawet do 125 tysięcy kcal w ciągu trzech tygodni? Taki wysiłek wymaga wyjątkowej diety. Jak powinien się odżywiać wobec tego kolarz, by osiągac najlepsze możliwe wyniki? Sprawdź, czym wyróżnia się dieta kolarza.

Dieta kolarza - zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany

Podczas jazdy na rowerze pracuje wiele mięśni: nie tylko mięśnie nóg, ale i brzucha, pleców, mięśni stabilizujących, barków oraz ramion. Aby kolarz mógł przez kilka godzin pedałować ze stałą mocą musi uzupełniać kurczące się zapasy glikogenu mięśniowego.

Dla kolarza najlepszym źródłem energii jest cukier prosty zwany glukozą. Następnie, wraz z krwią, jest dostarczana i wykorzystywana jako paliwo w pracujących mięśniach.

Tłuszcz jest również dobrym źródłem energii, a jego zapasy starczają na bardzo, bardzo długo. Jednak jedynie podczas wysiłku o niskiej intensywności, jak wycieczka rowerowa, większe ilości tłuszczu będą wykorzystane jako paliwo. Im wyższa intensywność, tym większe zapotrzebowanie organizmu na węglowodany.

Dieta dla kolarza - posiłki okołotreningowe

O ile cukry proste są niezbędnym paliwem w trakcie jazdy na rowerze, tak w przypadku posiłku, który spożywamy bezpośrednio przed treningiem, czy przejażdżką lepiej nie przesadzać z ich ilością. Po zjedzeniu czegoś słodkiego do krwi dostaje się znaczna ilość węglowodanów.

W odpowiedzi organizm uwalnia insulinę, która reguluje poziom cukru. W rezultacie następuje duży skok, a następnie spadek poziomu glukozy, przez co stajemy się senni, bez siły i chęci, aby wsiąść na rower.

Dlatego przed treningiem lepiej zjeść węglowodany złożone takiej jak:

- ciemne pieczywo,

- ciemny makaron,

- ryż,

- warzywa.

Białko oraz niewielki dodatek „zdrowego tłuszczu” spowolnią wchłanianie glukozy. Ważne jest także to, aby posiłek był lekkostrawny i niezbyt kaloryczny. Optymalna godzina jedzenia jest sprawą indywidualną. Jedna osoba bez problemu będzie mogła podjąć wysiłek już po godzinie od zjedzenia, a ktoś inny będzie musiał odczekać 2-3 godziny.

Jazda na rowerze jest dużo bardziej przyjazna dla pełnego brzucha, niż bieganie, pływanie, czy gry zespołowe. Jest tak ze względu na to, że na rowerze nie jesteśmy narażeni na tak mocne wstrząsy. Chyba, że akurat trenujemy takie odmiany kolarstwa jak: Dirt Jumping, BMX, Downhill lub Enduro.

Po treningu najważniejszą rzeczą jest szybka regeneracja i dobry posiłek. Zaraz po długiej lub intensywnej przejażdżce warto sięgnąć po cukry proste, aby szybciej uzupełnić stracony glikogen.

Następnie przechodzimy do węglowodanów złożonych, dodajemy do tego nienasycone kwasy tłuszczowe w formie nasion, awokado, orzechów lub oleju oraz źródło białka zwierzęcego. Jeśli jesteśmy na diecie wegetariańskiej to roślinnego.

Dieta kolarska - co jeść na śniadanie

Smaczne i dobrze skomponowane śniadanie wpłynie na nasze samopoczucie w dalszej części dnia. Rozbudzi metabolizm, doda energii i sprawi, że mniej zjemy w ciągu dnia.

Jak to wygląda w praktyce? Czy codziennie możemy jeść to samo? Zdecydowanie nie. To ważne, aby dieta była urozmaicona, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzupełnić wszystkie mikro- i makroelementy oraz witaminy.Czy są jakieś szczególnie polecane przez kolarzy produkty? Okazuje się, że tak. Oto przykładowe produkty, które powinni znaleźć się w jadłospisie osób trenujących kolarstwo:

- Makaron

- Awokado

- Orzechy

- Kasze

- Banany

- Papryka

- Warzywa liściaste

- Jaja.

Kolacja na diecie kolarskiej

Większość osób będących na diecie odchudzającej jak ognia unika obfitych kolacji. Nieco inaczej jest w przypadku sportowców dyscyplin wytrzymałościowych.

Kiedy kolarze mają zaplanowany trening na następny dzień, zjedzenie obfitego śniadania nie wchodzi w grę. Wtedy wolą zjeść znacznie bardziej kaloryczną kolację, która zapewni im potrzebną energię na następny dzień.

Dieta sportowca a kolarza - różnice

Dieta dla kolarza, czy innego zawodnika uprawiającego sport, wymaga zupełnie innego podejścia do tematu odżywiania. Same produkty i stworzone z nich posiłki nie będą się znacząco różnić składem od tradycyjnych posiłków. Główna różnica leży w czasie jedzenia. Dodatkowo należy uwzględnić posiłki około treningowe oraz zwiększyć porcje. Jedzenie jest dla sportowców niczym paliwo dla samochodów wyścigowych. Jeśli będzie doskonałej jakości i dostarczone w odpowiedniej ilości to nasz „silnik” będzie mógł pracować długo i na najwyższych obrotach. Dla kolarzy ceniących sobie czas i wygodę, najbardziej odpowiednia jest dieta pudełkowa SPORT dostępna w ofercie Body Chief, o wysokiej kaloryczności 3000 lub 4000 kcal. Catering dietetyczny Body Chief to różnorodne i zbilansowane posiłki, na bazie węglowodanów z uzupełnieniem białka oraz tłuszczów. Sprawdź, co znajdziesz w diecie Sport.

Jeżeli posiadasz więcej pytań, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad z naszymi dietetykam za pomocą formularza kontaktowego lub telefonicznie.

Dieta pudełkowa Body Chief - z nami dieta to przyjemność

Body Chief to jeden z największych cateringów dietetycznych w Polsce. Każdego dnia dostarczamy torby pełne dietetycznych dań do ponad 1000 miejscowości. Sprawdź naszą ofertę i dołącz do tysięcy zadowolonych klientów.

Poznaj diety Body Chief