Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekła i często uciążliwa choroba jelitowa, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć nie jest groźna dla życia, potrafi istotnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie oraz komfort psychiczny pacjentów. Zawiłości tej przypadłości oraz różnorodność jej objawów sprawiają, że diagnoza i leczenie stanowią wyzwanie dla pacjentów i lekarzy. Z tego artykułu dowiesz się więcej o IBS, jego objawach, przyczynach oraz skutecznych strategiach leczenia, z szczególnym uwzględnieniem roli diety w łagodzeniu dolegliwości.
Przeczytaj również: Dieta na refluks - co jeść i czego unikać?
Zespół jelita drażliwego (IBS – ang. Irritable Bowel Syndrome) to przewlekła choroba czynnościowa jelit, w której komunikacja na osi jelita-mózg przebiega nieprawidłowo. Charakteryzuje się objawami ze strony przewodu pokarmowego, których nie można wytłumaczyć innymi zaburzeniami. Objawia się głównie nieprawidłowościami rytmu wypróżnień oraz bólami brzucha. Szacuje się, że na całym świecie 10-15% populacji może cierpieć na tę przypadłość i dotyka ona 2 razy częściej kobiet niż mężczyzn. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia.
Specyficzną dietą, która ma udowodnione działanie przy zespole jelita drażliwego jest dieta low FODMAP, która została opracowana przez naukowców z Monash Universty w Australii. Charakteryzuje się niską zawartością FODMAP, czyli Fermentujących Oligosacharydów, Disacharydów, Monosacharydów i Polisacharydów. Nadmierna fermentacja węglowodanów może powodować nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego u osób z zespołem jelita drażliwego.
Etap 1 – eliminacja. Polega na całkowitej eliminacji produktów o wysokiej zawartości FODMAP. Zalecane jest aby ta faza trwała jak najkrócej, przeważnie jest to od 2 do 6 tygodni. Głównym celem tej fazy jest wyciszenie objawów choroby.
Etap 2 – reintrodukcja. Stopniowe wprowadzanie produktów bogatych w FODMAP. Ważne jest aby w tym okresie monitorować ewentualne objawy i samopoczucie po spożyciu nowych składników.
Etap 3 – personalizacja. Ważne jest dopasowanie indywidualnego planu żywieniowego, który będzie wykluczał tylko te produkty, które powodują niepożądane objawy.
Dokładną listę dozwolonych i niedozwolonych produktów oraz szczegółowy opis diety w zespole jelita drażliwego znajdziesz w naszym poprzednim artykule o diecie FODMAP.
Pewnie zastanawiasz się - co w takim razie można jeść przy zespole jelita drażliwego? Przygotowaliśmy zatem przykładowy dzień diety dla osób z IBS.
Banana rozgnieść widelcem, dodać jajko, mąkę i wszystko razem dokładnie wymieszać. Przygotowaną masę nakładać łyżką na rozgrzaną patelnię (powinno wyjść ok. 5 małych placuszków). Podawać je z jogurtem kokosowym i świeżymi malinami.
Warzywa pokrój w słupki. Serek wymieszać z drobno posiekaną bazylią.
Ziemniaki ugotować w lekko osolonej wodzie. Przygotować jajka sadzone na oliwie. Ogórki pokroić w plasterki, wymieszać z jogurtem, przyprawić do smaku. Obiad podawać z posiekanym koperkiem.
Płatki ugotować na napoju ryżowym. Podawać z pokrojonymi truskawkami i posiekanymi orzechami.
Komosę przygotować zgodnie z przepisem na opakowaniu. Z syropu klonowego, soku z cytryny i oliwy przygotować dressing, przyprawić oregano i pieprzem. Pomidorki pokroić na pół, paprykę w paski, a sałatę porwać na mniejsze kawałki. Warzywa wymieszać z przygotowanym dressingiem i komosą. Na wierzch sałatki ułożyć kawałki sera oraz podprażone na suchej patelni pestki dyni.
Jeżeli natomiast nie wiesz jak samodzielnie skomponować posiłki a odczuwasz nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego warto zapoznać się z naszym zestawem SOFT. Dieta ta jest łatwostrawna i sprawdzi się szczególnie u osób z zespołem jelita drażliwego w okresie biegunek. Więcej informacji na temat diety znajdziesz na naszym blogu - Wszystko o diecie pudełkowej SOFT
Dieta przy zespole jelita drażliwego jest bardzo istotna aby pozbyć się uciążliwych objawów i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Odpowiednie żywienie wpływa na jakość życia oraz dobre samopoczucie. Jako wsparcie leczenia warto także zadbać o odpowiednią ilość snu, regularną aktywność fizyczną oraz unikanie spożywania alkoholu i palenia tytoniu, które mają wpływ na przebieg choroby.
Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z dietetykiem Body Chief pod numerem telefonu +48 601 444 466 lub adresem e-mail [email protected]