wróć do listy aktualności
data.title
4/15/2024 Porady

Cheat meal - czym jest i jak oszukany posiłek wpływa na dietę?

Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o cheat meal - od jego definicji po wpływ na zdrowie i odchudzanie. Omówimy, jakie dania najczęściej są wybierane na tego typu przyjemności, jakie są powody sięgania po niezdrowe jedzenie oraz czy cheat meal rzeczywiście może być zdrowy. Warto również przyjrzeć się pozytywnym aspektom tego rodzaju "odstępstwa" od diety, ale także zrozumieć, jak wprowadzić do swojego menu oszukane posiłki w sposób, który nie naraża zdrowia i efektów dotychczasowych starań o zdrowy styl życia. Artykuł będzie także zawierał praktyczne wskazówki dotyczące planowania i korzystania z cheat meal, aby zapewnić jego bezpieczeństwo i efektywność.

 • Spis treści:
 • Co to cheat meal?
 • Jakie dania najczęściej wybieramy na oszukany posiłek?
 • Dlaczego ludzie sięgają po takie posiłki?
 • Czy cheat meal jest zdrowy?
 • Jakie są zatem pozytywy takiego posiłku?
 • Cheat meal, a odchudzanie?
 • Zasady korzystania z cheat meat, aby zwiększyć jego bezpieczeństwo
 • Jak uniknąć cheat meal?

Przeczytaj również: Zdrowe fit przekąski - pomysł na szybko między posiłkami

Co to cheat meal?

Cheat meal to tłumacząc dosłownie z angielskiego „oszukany posiłek”. Takim daniem możemy nazwać potrawę niewpisującą się w schemat dotychczasowej diety. Jest to zazwyczaj posiłek wysokokaloryczny, zawierający spore ilości tłuszczu, soli i cukrów prostych. Cheat meal pozwala na chwilowe wyrwanie się z ram obecnego żywienia. Jego spożycie powinno sprawić, że po chwilowym złamaniu zasad diety, wrócimy do niej z jeszcze większym zaangażowaniem. Niestety, nie zawsze tak jest, a wyjście spoza schematu niekoniecznie kończy się na jednym daniu.

Inną odmianą cheat meal jest clean cheat meal. Polega on na zjedzeniu posiłku, który znajduje się w naszej diecie, ale w większej objętości. Może to być dodatkowa porcja mięsa, warzyw, czy innych składników takich jak kasza, ziemniaki czy ryż. Clean cheat meal nie jest tak naprawdę wielkim odstępstwem od standardowej diety.

Wspominając o cheat meal, nie możemy zapomnieć także o czymś, co w pojęciu jest znacznie szersze, a mianowicie cheat day. Cheat day obejmuje w założeniu cały dzień będący odstępstwem od restrykcyjnej diety, a nie tylko jeden posiłek. Taki dzień „wolny od diety” jest przede wszystkim odpoczynkiem dla psychiki. W trakcie cheat day zwykle jada się produkty, bądź potrawy, których nie można zaliczyć do zdrowej diety, czyli posiłki zaliczane do cheat meal.

Jakie dania najczęściej wybieramy na oszukany posiłek?

Cheat meal może określać różne posiłki, zarówno słodkie, jak i wytrawne. To jaką formę przyjmie ten posiłek zależy od preferencji spożywającego. Posiłkami takimi mogą być zarówno posiłki typu fast food: pizza, frytki czy burger, jak i ciasta, czekolada czy lody. Produkty te łączy jednak wspólny czynnik - wysoka zawartość tłuszczu, cukrów prostych, soli bądź substancji wzmacniających smak. Oddziałują one w znaczny sposób na nasz układ nagrody i pozwalają wytwarzać spore dawki dopaminy.

Dlaczego ludzie sięgają po takie posiłki?

Sięgniecie po niezdrowe posiłki, których spożycie podczas diety jest niewskazane, ma często na celu nagrodzenie się po trudnym okresie wyrzeczeń. Powoduje duży przypływ pozytywnych emocji i powinno napędzić nas do dalszego działania. Niestety pozytywne emocje zazwyczaj nie towarzyszą człowiekowi długo. Zaraz po spożyciu może pojawić się poczucie winy i przeczucie, że właśnie zaprzepaściliśmy naszą ciężką pracę. Wyrzuty sumienia nie pozostają jednak na długo, ponieważ po jakimś czasie chęć sięgnięcia po niezdrową przekąskę powraca.

Czy cheat meal jest zdrowy?

Czy chwilowe wyjście spoza ram diety i szybki powrót może w znaczny sposób niekorzystnie wpływać na dotychczasową dietę? W internecie możemy znaleźć sporo informacji na temat tak zwanej teorii leptynowej. A czym ona jest i na czym się opiera?
Leptyna jest hormonem wzmagającym uczucie sytości. W sytuacji, w której spożywamy posiłki wysokoenergetyczne organizm wzmaga wytwarzanie leptyny, a co się z tym wiąże zaczynamy odczuwać sytość. Powinno wpływać to na mniejsze odczucie głodu i działać pozytywnie na organizm, a także korzystnie wpłynąć na redukcję masy ciała. Zazwyczaj jednak leptyna w bardzo dużych ilościach uwalnia się dopiero w momencie „przejedzenia się”, a ilość dostarczonej wraz z posiłkiem po tym czasie energii znacznie przekracza tą przez nas założoną.

Spożywanie cheat meal ma jednak udowodnione negatywne działanie na równowagę glukozową w organizmie. Nawet pojedynczy napad może wpłynąć negatywnie na gospodarkę gluzkozowo-insulinową. Zaburzenia te są konsekwencją okresów przejadania się i nawet krótkie tego typu epizody mogą doprowadzić do rozwoju zaburzeń gospodarki węglowodanowej, a co się z tym wiąże występowania różnego rodzaju chorób metabolicznych takich jak cukrzyca.

Należy pamiętać, że osoby będące na diecie redukcyjnej i decydujące się na cheat day mogą także znacznie obciążyć swój układ pokarmowy. Produkty spożywane podczas tego okresu są ciężkostrawne, co wiążę się z tym, że o wiele dłużej pozostają w organizmie. Mogą spowodować utratę energii, pojawienie się problemów z koncentracją, nadmierną senność, czy pogorszenie samopoczucia.

Jakie są zatem pozytywy takiego posiłku?

Zalety stosowania tego rodzaju "oszustwa" mają głównie charakter psychologiczny. Dzięki temu, że przez dłuższy trzymamy odpowiednią dietę, możemy cheat day potraktować jako "nagrodę" za zachowywany rygor. Dzięki temu pokusa spożycia niezdrowych produktów powinna być mniejsza. Świadomość, że niebawem i tak będziemy mogli spożyć wymarzony posiłek powinna pomóc nam w codziennym utrzymaniu diety. Pozwala to na uniknięcie „demonizowania” posiłków i produktów, na które w zbilansowanej diecie też jest miejsce.

Warto także podkreślić, że wprowadzanie do swojego dietetycznego menu oszukanego posiłku np. raz w tygodniu nie musi się wiązać z negatywnymi następstwami zdrowotnymi. Jeśli potrafimy zachować umiar i zdroworozsądkowe podejście do jedzenia, w naszej codziennej diecie mogą się znaleźć od czasu do czasu produkty, które są mniej zdrowe. Nie ma w tym absolutnie nic złego, jeżeli nie stracimy kontroli nad ilością spożywanego pokarmu.

Cheat meal, a odchudzanie?

Czy cheat meal na diecie to bardzo zły pomysł? Czy zjedzenie oszukanego posiłku na redukcji jest bardzo szkodliwe? Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, a wszystko zależy od tego w jaki sposób podejdziemy do tego tematu. Jeśli spożycie takiego posiłku nie występuje często, a także w znacznych ilościach nie powinniśmy się martwić. Gorzej, gdy podjadanie niezdrowych posiłków staje się nieodłączną częścią naszego stylu żywienia. Może to uniemożliwić na efektywną redukcję, a nawet spowodować zwiększenie obecnej masy ciała.

Zasady korzystania z cheat meat, aby zwiększyć jego bezpieczeństwo

Najważniejsza zasada korzystania z cheat meat to ustalenie konkretnego terminu, na jaki przypada. Na przykład, jeśli wybieramy się na imprezę okolicznościową lub planujemy wyjście do restauracji, to warto do tego czasu sumiennie trzymać się założeń diety. Wiele osób na cheat day ustala jeden dzień weekendu np. sobotę, gdyż w wolny dzień, kiedy najczęściej spotykamy się ze znajomymi i dużo trudniej jest utrzymać sztywne założenia diety.

 • Ideą jest jednorazowe spożycie wysokoenergetycznego posiłku, a nie ciągłe objadanie się niezdrowymi przekąskami.
 • Nie należy stosować go codziennie, a jedynie raz na jakiś czas np. raz na tydzień/ kilka tygodni
 • Cheat meal powinien być zaplanowany w taki sposób, żeby nie powodował utraty efektów wcześniejszej pracy,
 • Oszukany posiłek nie powienien pociągać za sobą wyrzutów sumienia – jego zjedzenie powinno być związane z pozytywnymi emocjami i brakiem wyrzutów sumienia.
 • Jeśli borykasz się z zaburzeniami odżywiania – tj. bulimia – zrezygnuj oszukanego posiłku,
 • Zarówno przed, jak i po cheat meal – wszystkie posiłki powinny być zgodne z wcześniejszym sposobem żywienia.

Jak uniknąć cheat meal?

Co zrobić, gdy nasz organizm potrzebuje wyjść poza schemat, a pozostanie na diecie wydaje się nieatrakcyjne i nudne?

Dobry i zbilansowany jadłospis nie musi być monotonny. W każdej diecie powinno znaleźć się miejsce na ulubione posiłki pod warunkiem, że odpowiednio je zbilansujemy. Spożywając posiłki spoza diety możemy mieć wrażenie, że tracimy kontrolę. Warto zatem po prostu dodać je do jadłospisu, tak, aby sięgnięcie po te produkty nie wiązało się ze stresem czy rezygnacją z wyznaczonego celu.

Korzystając z naszych zestawów masz możliwość dopasowania ich jak najbardziej do swoich preferencji i jedzenia tego na co masz ochotę będąc cały czas na diecie. W naszej ofercie można odnaleźć wiele różnorodnych propozycji. Jedną z nich jest dieta z możliwością wyboru menu posiłków. Znajduje się ona w wariancie 3-, jak i 5-posiłkowym. Polega na samodzielnym komponowaniu dziennego jadłospisu w oparciu o proponowane przez nas dania na każdy posiłek. Zestaw ten umożliwi wybieranie najbardziej lubianych propozycji i czerpanie radości z bycia na diecie.

Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z dietetykiem Body Chief pod numerem telefonu +48 601 444 466 lub adresem e-mail [email protected]