wróć do listy aktualności
data.title
8/14/2023 Porady

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

Dieta ketogeniczna znana również jako dieta ketogenna zyskała w ostatnich latach na popularności, głównie za sprawą osób chcących redukować masę ciała. Jej pierwotne zastosowanie znacznie odbiega jednak od dzisiejszych modnych założeń. Początkowa koncepcja diety ketogennej przewidywała zastosowanie diety keto w leczeniu schorzeń układu nerwowego, tj.: choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy padaczka. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej diecie keto w kontekście leczenia nadwagi i otyłości. Czy dieta ketogeniczna jest skuteczna? Jakie niesie za sobą konsekwencje zdrowotne?

 • Spis treści:
 • Czym jest dieta ketogeniczna?
 • Dieta keto, a utrata masy ciała
 • Wpływ diety ketogenicznej na zdrowie
 • Negatywne konsekwencje diety keto

Przeczytaj również: Co to jest ketoza i czy jest zdrowa?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest to sposób żywienia, który zakłada zwiększoną podaży tłuszczów przy jednoczesnym obniżeniu spożycia węglowodanów. Należy pamiętać, że dieta ta, aby mogła być skuteczna i bezpieczna dla zdrowia, powinna być stosowana wyłącznie pod opieką lekarza i dietetyka.

Założenia diety ketogenicznej opierają się przede wszystkim na spożywaniu odpowiedniej ilości tłuszczów (minimum 70% dziennej podaży energii), węglowodanów (od 15 do 30 gramów na dzień) oraz białka (1-1,5 grama na kilogram masy ciała). W diecie standardowej zwykle rozkład makroskładników prezentuje się następująco: węglowodany stanowią ok. 50% energetyczności całodziennej diety, białka ok. 15% oraz tłuszcze ok. 35%.

U osób będących na diecie standardowej to węglowodany stanowią podstawowe źródło energii. W przypadku osób na diecie ketogenicznej, cukry w posiłkach występują w niewielkiej ilości, dlatego nie są one dobrym materiałem energetycznym. Organizm zaczyna zatem szukać alternatywnych źródeł, którym stają się tłuszcze. Dochodzi do tzw. ketozy, czyli procesu rozpadu tłuszczów. W jej wyniku stężenie ciał ketonowych we krwi wzrasta, przewyższając stężenie glukozy. Przy odpowiednio niskiej podaży węglowodanów, zahamowane zostaje uczucie głodu. Rośnie natomiast, gdy węglowodanów w diecie ketogenicznej jest za dużo.

Dieta keto, a utrata masy ciała

Przejście ciała w stan ketozy, która jest podstawą diety ketogenicznej, jest bardzo obciążające dla organizmu – szczególnie w początkowych fazach. Podczas przechodzenia w ketozę obciążone zostają takie narządy jak: nerki, wątroba czy trzustka. Dzieje się tak, ponieważ w stanie ketozy, w krwi wykształcają się ciała ketonowe, które muszą być uwolnione właśnie za ich pośrednictwem.

Z tego też względu warto jest przed podjęciem diety ketogenicznej skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić podstawowe badania.

Pierwszym etapem diety ketogenicznej jest proces adaptacji. Polega on na zmianie przez organizm źródła, z którego pozyskuje energię z węglowodanów na tłuszcze. Proces ten – szczególnie dla osób początkujących – może być bardzo trudny.

W trakcie adaptacji bardzo ważne i niezbędne jest kontrolowanie ilości spożytych makroskładników (około 5-10% węglowodanów, 20-30% białka i 70-75% tłuszczów). Oprócz tego należy stanowczo wystrzegać się alkoholu. Jest to bardzo ważne podczas przechodzenia w stan ketozy.

Podczas keto adaptacji można spodziewać się dosyć szybkiego spadku masy ciała. Jest to warunkowane utratą wody z organizmu. Dodatkowo organizm o wiele szybciej spala tłuszcz podczas adaptacji, ponieważ jest to dla niego po prostu szok.

Po przejściu procesu adaptacji ciało wchodzi w stan ketozy. Jeśli dieta była odpowiednio przeprowadzona, osoba ją stosująca powinna odczuwać zwiększoną ilość energii oraz obniżenie łaknienia i dłuższe poczucie sytości po posiłku. Dzięki temu, że w diecie ketogenicznej organizm pobiera energię głównie z tłuszczów, to jest on o wiele łatwiej i szybciej metabolizowany, co korzystnie wpływa na sylwetkę.

Należy jednak mieć na uwadze, iż po fazie adaptacji, tempo chudnięcia nie odbiega od tego na innych dietach. Ważne jest wówczas kontrolowanie ilości spożywanych kalorii i zachowanie odpowiedniego deficytu energetycznego.

Wpływ diety ketogenicznej na zdrowie

Stosowanie diety ketogenicznej jako sposobu na odchudzanie często budzi wiele kontrowersji. Ma to związek nie tylko z przeciwskazaniami związanymi ze stanem zdrowia, ale również z uwagi na to, że źle zbilansowana może prowadzić do niedoborów pokarmowych.

Dieta ketogeniczna, stosowana na własną rękę może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego tak ważne jest, aby jej rozpoczęcie oraz przebieg konsultować z lekarzem oraz dietetykiem.

Negatywne konsekwencje diety keto

 • Wprowadzenie organizmu w stan ketozy może nieść za sobą przykre konsekwencje. Częstymi dolegliwościami są, szczególnie na początki jej stosowania są:
 • - spadek poziomu koncentracji,
 • - brak energii,
 • - uczucie zmęczenia,
 • - nieprzyjemny zapach z ust,
 • - częstomocz.

 • Z uwagi na zwiększone spożycie tłuszczów mogą pojawić się również symptomy ze strony układu pokarmowego, takie jak:
 • - bóle brzucha,
 • - wymioty,
 • - niestrawność,
 • - zaparcia.

 • Znaczne ograniczenie węglowodanów u niektórych osób może wywoływać zwiększony głód oraz ochotę na słodkie przekąski. Dłuższe stosowanie diety keto może spowodować poważniejsze skutki uboczne, takie jak:
 • - utrata masy mięśniowej,
 • - obciążenie nerek, wątroby,
 • - zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • - witamin i mikroelementów oraz zakwaszenia organizmu.

Jeśli masz dodatkowe pytania zachęcamy do kontaktu z dietetykiem Body Chief pod numerem telefonu +48 601 444 466 lub adresem e-mail [email protected]