wróć do listy aktualności
data.title
7/17/2020 Aktualności

Wszystko o diecie pudełkowej Soft

1. Co to jest zestaw SOFT?

Dieta SOFT jest modyfikacją żywienia podstawowego, której celem jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych oraz ograniczenie produktów i potraw ciężkostrawnych mogących obciążać układ pokarmowy.

2. Jakie są proporcje makroskładników w zestawie SOFT?

Średni tygodniowy bilans zawartości makroskładników w diecie SOFT wynosi około 55-60% energii z węglowodanów, 15-20% energii z białka oraz 20-25% energii z tłuszczu.

3. Komu ten zestaw jest szczególnie dedykowany?

Dieta SOFT skierowana jest do osób z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego (w jednostkach chorobowych takich jak np. zespół jelita drażliwego, stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit czy nowotwory układu pokarmowego), a także w czasie rekonwalescencji po przebytych zabiegach i operacjach. Sprawdzi się również jako sposób żywienia w stanach gorączkowych lub po zatruciach pokarmowych. Zestaw SOFT będzie dobrym wyborem dla osób starszych w przypadku złej tolerancji żywienia standardowego.

4. Czym różni się zestaw SOFT od zestawu STANDARD?

Zestaw SOFT od diety STANDARD wyróżnia przede wszystkim dobór produktów oraz rodzaj zastosowanej obróbki termicznej posiłków. W diecie SOFT zbilansowane są wyłącznie produkty rekomendowane w zaleceniach żywieniowych dotyczących diety lekkostrawnej oraz niedozwolone jest smażenie oraz długie pieczenie. Dodatkowo dzienna podaż energii została rozłożona na 6 posiłków. Spożywanie w większej częstotliwości mniejszych porcji ułatwia trawienie i nie będzie obciążać układu pokarmowego.

5. Z jakich produktów zbilansowany jest zestaw?

Podstawę diety SOFT stanowią oczyszczone produkty zbożowe (pieczywo pszenne jasne, ryż biały, makaron pszenny, kasza manna, płatki jaglane), produkty mleczne bez laktozy, chude mięso i ryby (indyk, cielęcina, kurczak, dorsz, morszczuk), tłuszcze dodawane na zimno oraz dozwolone owoce i warzywa (cukinia, dynia, marchew, pietruszka, bakłażan, ziemniaki, banany, borówki, jagody, mango, morele). Warzywa i owoce zazwyczaj występują w formie przetworzonej – są gotowane, pieczone, pozbawione skórki, nasion oraz pestek.

6. W jakich energetycznościach dostępny jest zestaw?

Zestaw SOFT posiada kilka wariantów kalorycznych: 1000 kcal, 1250 kcal, 1500 kcal, 1750 kcal, 2000 kcal oraz 2500 kcal. Jeżeli nie wiesz, który jest dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się z naszym dietetykiem ([email protected] 601444466).

7. Czy można ten rodzaj zestawu stosować bez szczególnych wskazań?

Zestaw SOFT jest sposobem żywienia sugerowanym w konkretnych jednostkach chorobowych lub stanach wymagających wprowadzenia diety lekkostrawnej. Stosowanie go bez szczególnych wskazań nie jest zalecane ze względu chociażby na ograniczoną podaż błonnika pokarmowego.

8. Jakie propozycje posiłków są uwzględnione w zestawie SOFT?

Menu zestawu SOFT zawiera potrawy delikatne w smaku i nieobciążające układu pokarmowego np. kurczaka z kaszą kuskus i burakami, pulpeciki drobiowe w sosie pomidorowym z ryżem, potrawkę cielęcą z warzywami czy dorsza na parze z puree dyniowym i marchewką. W diecie SOFT znajdziemy również słodkie propozycje takie jak panna cotta z kaszy manny z musem malinowym, ciasteczka ryżowe z bananami oraz np. koktajl jagodowy na mleku migdałowym.