wróć do listy aktualności
data.title
19-11-2024 Porady

Dieta Slavic Girl – na czym polega fenomen?

Diety redukcyjne oraz inne metody na odchudzanie od lat niezmiennie budzą zainteresowanie - nie słabnie chęć poszukiwania sekretu, prowadzącego do szczupłej sylwetki oraz zdrowia. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych popularność zyskuje nowy trend, nazywany „Slavic Girl Diet”. Wskazuje on na tradycyjne produkty kuchni słowiańskiej (przede wszystkim kaszy gryczanej) jako tajemnicę szczupłej sylwetki mieszkanek Wschodniej oraz Środkowej Europy. Jakie są jej zasady oraz czy dieta słowiańska jest zdrowa i powinna na stałe zagościć w rekomendacjach dietetycznych?

  • Spis treści:
  • Czym jest dieta Slavic Girl?
  • Popularność diety Slavic Girl w mediach społecznościowych
  • Składniki diety Slavic Girl
  • Dieta Slavic Girl – opinia dietetyka
  • Dieta Slavic Girl a współczesne podejście do odżywiania

Przeczytaj również: Zdrowe odżywianie - zasady prawidłowego żywienia

Czym jest dieta Slavic Girl?

Trend Slavic Girl Diet trudno jest nazwać dietą czy modelem żywieniowym - jest to fenomen, który zyskał popularność przede wszystkim w mediach społecznościowych w listopadzie 2024 roku. Wiąże on szczupłą sylwetkę kobiet pochodzących z krajów słowiańskich (ang. slavic girls) ze spożyciem tradycyjnych produktów ich kuchni - przede wszystkim kaszy gryczanej, ale także produktów kiszonych, twarogu czy kisielu. Trend ten szczególną popularność zyskał wśród użytkowników ze Stanów Zjednoczonych, gdzie produkty te nie są powszechnie spożywane.

Zasady diety Slavic Girl nie są jasno określone – jej głównym założeniem jest, że w posiłku powinna znaleźć się kasza gryczana, zwykle z dodatkiem masła, jaj (sadzonych lub gotowanych na twardo), awokado, pomidorów koktajlowych oraz szpinaku. Pojawiają się także propozycje na słodko - z dodatkiem mleka czy świeżych owoców. W innych wersjach obserwuje się także dodatek produktów kiszonych, przede wszystkim kiszonej kapusty, również kojarzonej z kuchnią środkowowschodniej Europy. Użytkownicy publikują film, w którym przygotowują dania z kaszą gryczaną - często próbując jej po raz pierwszy w życiu.

Popularność diety Slavic Girl w mediach społecznościowych

Faktem jest, że nadmierna masa ciała jest jednym z większych wyzwań XXI w., szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie odsetek osób otyłych przekracza 40 % społeczeństwa. Powszechne jest także poszukiwanie nowych metod odchudzania, często w formie tzw. „diet cud”, gdzie jeden lub kilka składników ma decydować o ich skuteczności. Masa ciała zależy od wielu czynników, zarówno indywidualnych, jak i społecznych - jednym z nich są nawyki żywieniowe, wpojone w dzieciństwie, często charakterystyczne dla kraju pochodzenia. W krajach słowiańskich, do których zalicza się m.in. Ukrainę, Rosję, Polskę, Białoruś, Czechy i Słowację, odsetek osób otyłych jest znacznie niższy niż w USA, powszechny jest także stereotyp, że pochodzące z nich kobiety charakteryzuje szczupła sylwetka. Prowadzi to do konkluzji, że tradycyjna dieta tego regionu jest kluczem do szczupłej sylwetki.

Wszystkie te czynniki mogły doprowadzić do rozwoju trendu diety słowiańskiej w mediach społecznościowych, w szczególności na Tik Toku. Popularności dodaje jej fakt, że doczekała się wielu odpowiedzi ze strony lokalnych użytkowników, którzy wskazują na jej wybiórczość oraz niezgodność z dietą tradycyjną. Słowianie wskazują, że typowym dodatkiem do kaszy gryczanej nie są jajka czy awokado (które w chłodnym klimacie krajów słowiańskich po prostu nie występuje), a tłuste mięsa, zawiesiste sosy i lokalne produkty (buraki, kiszona kapusta czy ogórki). Poza tym, ze względu na charakterystyczny smak, kasza gryczana jest przez wielu produktem nielubianym, a przez to również zapomnianym.

Składniki diety Slavic Girl

Do tradycyjnych składników diety Slavic Girl zalicza się przede wszystkim kaszę gryczaną, jajka, awokado, świeże warzywa oraz twaróg, a także produkty fermentowane, takie jak kiszona kapusta i ogórki oraz nabiał, np. kefir.

Jakie właściwości mają te produkty?

Kasza gryczana dostarcza dużych ilości błonnika, wspierającego pracę jelit oraz ułatwiającego usuwanie produktów przemiany materii. Jest także bogata w składniki mineralne – przede wszystkim magnez, ale także żelazo, potas oraz witaminy z grupy B. Ma niski indeks glikemiczny (sucha – 45, ugotowana – 54), przez co zapobiega gwałtownemu wzrostowi stężenia glukozy we krwi. Kasza gryczana bywa zaliczana do tzw. polskich superfood, czyli naturalnych, nieprzetworzonych produktów o wyjątkowo wysokiej wartości odżywczej.

Awokado również określane jest jako superfood (w ujęciu bardziej globalnym, gdyż pochodzi z Ameryki Środkowej). Jest źródłem korzystnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy (witaminy C oraz E), witamin z grupy B oraz kwasu foliowego. Jego spożycie może chronić przed występowaniem chorób układu krążenia oraz nerwowego, a także poprawiać pracę mózgu oraz parametry profilu lipidowego.

Jajka są przede wszystkim źródłem białka- uważane są za tzw. „białko wzorcowe”, ponieważ dostarczają wszystkich niezbędnych aminokwasów w optymalnej proporcji; jest ono także dobrze przyswajalne. Są również źródłem karotenoidów, wspomagających proces widzenia.

Twaróg jest dobrym źródłem białka, a także wapnia, który stanowi składnik budulcowy kości oraz wspiera prawidłowe krzepnięcie krwi. Podobne właściwości mają inne produkty nabiałowe, w tym popularne w diecie Slavic Girl fermentowane produkty mleczne (takie jak kefir), które dodatkowo stanowią źródło bakterii probiotycznych. Ich działanie pozwala na zmniejszenie ilości patogennych bakterii w jelitach oraz kolonizację przez szczepy pozytywnie wpływające na zdrowie.

Świeże warzywa w diecie Slavic Girl są źródłem błonnika, wody oraz witamin i składników mineralnych. Kapusta kiszona jest bogatym źródłem witaminy C, pozytywnie wpływającej na odporność oraz poprawiającej przyswajalność żelaza, a zawarte w niej bakterie probiotyczne przyspieszają pasaż jelitowy, zapobiegając zaparciom.

Jadłospis diety Slavic Girl

Jak może wyglądać jadłospis Slavic Girl Diet? Użytkownicy Tik Toka podpowiadają:

  • Śniadanie: Kasza gryczana z mlekiem i owocami
  • Obiad: Okroszka- tradycyjna zupa kuchni rosyjskiej, podawana na zimno (złożona z jajek, kurczaka, ogórka, ziemniaków, rzodkiewki, cebuli oraz kefiru); przypomina ona także polski chłodnik
  • Kolacja: Sałatka z marchewek i ogórka
  • Przekąska: Świeże owoce

Dieta Slavic Girl – opinia dietetyka

Jak trend Slavic Girl diet prezentuje się w opinii dietetyka? Ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Do tych pierwszych z pewnością można zaliczyć promowanie naturalnych, nieprzetworzonych produktów o wysokiej wartości odżywczej - takich jak kasza gryczana, świeże warzywa czy fermentowany nabiał. Rosnąca popularność może skutkować wprowadzeniem tych produktów na stałe do menu, co w efekcie spowoduje poprawę jakości diety internautów, chcących wpisywać się w najnowsze trendy.

Z drugiej jednak strony przekaz Slavic Girl diet może być szkodliwy oraz stereotypowy. Wybiórczo przedstawia on kuchnię krajów słowiańskich zestawiając tradycyjne produkty z tymi zupełnie nietypowymi dla regionu (awokado) czy typowych potraw (dodatek gotowanych bądź smażonych jajek). Może to prowadzić do utrwalania błędnych przekonań na temat diety mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Mimo niższego niż w Stanach Zjednoczonych wskaźnika otyłości, kraje te również zmagają się z tym problemem, a w skład tradycyjnych potraw wchodzą często tłuste mięsa, zawiesiste sosy zaciągane mąką bądź śmietaną, a także dania smażone, które spożywane w dużych ilościach mogą prowadzić do wzrostu masy ciała oraz pogorszenia stanu zdrowia.

Ważną kwestią jest także sama idea diety słowiańskiej jako środka do redukcji masy ciała. Bazuje ona na wybiórczym podejściu, w którym włączenie do diety jednego bądź kilku określonych składników ma prowadzić do uzyskania szczupłej sylwetki. Tymczasem, podczas gdy produkty promowane przez Slavic Girl diet mogą być elementem zbilansowanej diety redukcyjnej, bez zastosowania odpowiedniego deficytu energetycznego będą nieskuteczne. Jeżeli zaś dieta będzie opierała się głównie na żywności wysokoprzetworzonej, daniach gotowych i produktach bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe to wyłącznie dodatek kaszy gryczanej nie będzie skutkował spektakularnymi korzyściami zdrowotnymi.

Dieta Slavic Girl a współczesne podejście do odżywiania

Trend diety Slavic Girl może wiązać się z obserwowaną rosnącą świadomością żywieniową, która łączy wysokoprzetworzone produkty, dania gotowe oraz fast-food z nadmierną masą ciała i pogorszeniem stanu zdrowia. W związku z tym coraz częściej poszukuje się powrotu do naturalnych, nieprzetworzonych produktów, wykorzystywanych w kuchni od lat - często smaków dzieciństwa, serwowanych przez mamy czy babcie. Przykładem może być ruch slow food, którego celem jest promocja i ochrona tradycyjnej kuchni, charakterystycznej dla danego regionu geograficznego. Promuje ona wykorzystywanie świeżych, lokalnych składników i spożywanie ich w spokoju, celebrując posiłek - stojąc w opozycji do sieci fast-food, której celem jest szybkie dostarczenie dania, które może być spożyte w łatwy sposób, również w opcji na wynos.

Tradycyjne składniki znajdują swoje zastosowanie również w dietach pudełkowych, zarówno jako w wersji bardziej klasycznej, jako dodatki do dań (np. gulasz wołowy z kaszą gryczaną i buraczkami) jak i nowoczesnej- w formie gryczanych ciastek i innych wypieków z wykorzystaniem mąki gryczanej, ale także kaszotta czy granoli.

Podsumowanie

Podsumowując, Slavic Girl diet jest nowym internetowym trendem, w którym przede wszystkim amerykańscy twórcy zachwalają zalety kaszy gryczanej, przedstawiając ją jako składnik odpowiadający za szczupłą sylwetkę kobiet z krajów słowiańskich. Z uproszczeniem traktuje tradycyjną kuchnię tego regionu, a także błędnie łączy pojedynczy składnik z spektakularnym efektem. Brak konkretnych zasad oraz poparcia jej skuteczności pozwala sądzić, że będzie to tylko przemijająca moda- być może jednak przyczyni się do zwiększenia popularności kaszy gryczanej na świecie, a w Polsce pozwoli „przypomnieć” sobie o tym wysokowartościowym produkcie.

Zachęcamy do kontaktu z dietetykiem Body Chief pod numerem telefonu +48 601 444 466 lub adresem e-mail [email protected], który odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania i pomoże dobrać dietę skrojoną do Twoich potrzeb.