Spędziłeś ostatnich kilka tygodni, wkładając jak najwięcej wysiłku, aby stracić kilka kilogramów, lecz Twoja waga nie wskazuje numeru, o którym marzysz? Poznaj 5 zaskakujących powodów, przez które twoja dieta nie działa lub nie przynosi oczekiwanych efektów. Sprawdź fakty przygotowane przez dietetyka Body Chief i wróć na właściwe tory!
Przeczytaj także: Dieta odchudzająca - od czego zacząć się odchudzać?
Źle dobrana dieta to jeden z najczęstszych powodów, dlaczego odchudzanie nie działa. Wiele osób popełnia podstawowy bląd i spożywa łączną wartość kaloryczną dziennie nieproporcjonalną do założonego celu. By schudnąć, należy przejść na deficyt kaloryczny, by przytyć - na nadwyżkę. Być może będziesz musiał zwiększyć liczbę przyjmowanych kalorii, aby podkręcić metabolizm. Przykładowo: Jeżeli Twój organizm potrzebuje 1500 kalorii dziennie, a Ty chcesz utrzymać wagę to gdy spożywasz poniżej 1200 kalorii dziennie, nie tylko nie jesz wystarczająco dużo, aby uzyskać wszystkie składniki odżywcze, ale twoje ciało spowalnia metabolizm, aby utrzymać cenne kalorie. Ponadto, jeśli pominiesz posiłki, aby schudnąć, twoje ciało może stracić zdolność do odczuwania sytości. Ewolucja zaprojektowała nasze ciała tak, aby opierały się głodowi, a nie stołowi bufetowemu. Jeśli pominiesz śniadanie, ciało przyjmuje, że jedzenie się kończy. Potrzebujesz porannego posiłku, aby twoje ciało „poczuło”, że może bezpiecznie spalać kalorie. Pamiętaj więc, że wybór diety oraz jej kaloryczności to podstawa do poprawnego jej działania.
Spalenie 300 kalorii podczas treningu jest powodem do radości, ale nagradzanie się po ćwiczeniach wysokokaloryczną przekąską nie pomaga w utracie wagi. Najprawdopodobniej przeceniasz ilość spalonych kalorii podczas treningu i nie doceniasz tego, ile zjadłeś. W efektcie jesz za dużo lub rekompensujesz organizmowi to, co utraciłeś podczas treningu. Efekt? Twoja dieta działa nie tak, jak powinna.
Badania sugerują, że napoje dietetyczne mogą działać przeciwko tobie. Sztuczne słodziki mogą w rzeczywistości podnieść poziom insuliny i obniżyć poziom cukru we krwi, co może pobudzić głód i przenieść spalone kalorie do komórek tłuszczowych.
Ponadto, fałszywe słodziki mogą nie tłumić pragnienia jak prawdziwa puszka słodkiego napoju, ponieważ cukier wyzwala dłuższe uwalnianie dopaminy. Więc nawet po wypiciu dwóch dietetycznych coli, wciąż możesz mieć ochotę na batonika.
Czy wiesz, że Twoje szanse na nadwagę lub otyłość wzrastają o pół procenta z każdym otyłym przyjacielem, a na otyłość są podwójne dla wszystkich czterech otyłych znajomych?
Nawet jeśli ten przyjaciel żyje tysiące kilometrów dalej, twoje szanse na przybranie na wadze nadal rosną, zgodnie z badaniem New England Journal of Medicine.
Wynika to z tego, że twoje postrzeganie nadwagi zmienia się – akceptujesz bycie otyłym, ponieważ taka osoba jest przyjacielem. (Co ciekawe – otyły sąsiad, którego nie znasz osobiście, nie zwiększa ryzyka.) Ale nie musisz rezygnować z przyjaciół, aby schudnąć! Jeśli weźmiesz udział we wspólnych ćwiczeniach, możesz miło spędzić czas i spalić kalorie. Badania Oxfordu pokazują, że ćwiczenie z przyjaciółmi jako zespołem może sprawić, że mimo niechęci do ruchu, sprawi więcej przyjemności. Odpowiadziane są za to hormony - te same, które uwalniane są podczas spotkań ze znajomymi. Endorfiny, również pomagają stłumić ból i dyskomfort. A gdy przyjaciel zacznie tracić na wadze, masz większą szansę na schudnięcie (mechanizmy działają w obie strony).
Gdy rezygnujesz z jakiegoś typu produktów, np. węglowodanów lub tłuszczy, może ci brakować składników odżywczych potrzebnych do zachowania energii. Badania wskazały, że dieta odchudzająca uboga w wapń i witaminę C wpływała na odkładanie się tłuszczu na brzuchu. Sztuką jest zróżnicowana dieta, która zawiera zdrowe tłuszcze i dobre węglowodany, takie jak owoce. Przecież powodem, przez który diety niskowęglowodanowe mają rezultat odwrotny do zamierzonego, jest to, że dla ogromnej liczby ludzi nie są one trwałe w dłuższej perspektywie.