wróć do listy aktualności
data.title
11/8/2015 Porady

Dlaczego warto sięgać jesienią po sezonowe warzywa i owoce?

Jesień za oknem, a wraz z nią nowości w naszej kuchni. Sezonowe warzywa i owoce to coś, na co czekamy. Dlaczego warto sięgać po te zdrowe i smaczne dary natury?

W miarę możliwości powinniśmy jak najlepiej wykorzystać dostępność sezonowych warzyw i owoców, ponieważ dojrzewanie ich zgodnie z rytmem natury powoduje, że są smaczniejsze i bogatsze w wartości odżywcze. Oprócz ich właściwości zdrowotnych i smakowych, uwagę zwracają także niskie, przystępne ceny takich produktów.

Dynia – pomarańczowa dobroć

Okres jesienny kojarzy nam się ze spadającymi liśćmi, deszczową pogodą i okazałymi, pomarańczowymi dyniami. Nie muszą one służyć jedynie do wystrojów wnętrz na Halloween. Można je z powodzeniem wykorzystać w naszych codziennych posiłkach. Dodadzą one potrawom nie tylko koloru, ale i niepowtarzalnego smaku oraz walorów odżywczych.

Spożywając dynię dostarczamy organizmowi dawkę beta-karotenu oraz witaminy C. Ważne jednak, aby pamiętać, że to warzywo w zbyt dużych ilościach może też niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Należy uważać, aby nie opierać posiłków jedynie na dyni. Podczas obróbki zachowuje się ona podobnie jak marchewka – w następstwie rozgotowania osiąga wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że spożycie dyni znacznie podnosi poziom stężenia glukozy we krwi.

Warto więc do posiłku dodać także inne produkty, które obniżą ładunek glikemiczny całości. Może to być brązowy ryż, cukinia, papryka czy czosnek.

Smaczek na kabaczek

Cukinia, czyli odmiana dyni, nazywana też kabaczkiem, znajduje swoich zwolenników m.in. wśród osób pragnących utrzymać szczupłą sylwetkę. Może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, ponieważ jest produktem niskoenergetycznym – zawiera jedynie 15 kcal na 100 g produktu, zatem dobrze sprawdzi się jako dodatek do dań zwiększający wizualnie ich objętość.

Ponadto dobrze smakuje i wzbogaca posiłek o beta-karoten i błonnik pokarmowy, który przyspiesza przemianę materii. Cukinia może być podawana na wiele sposobów, stanowić część obiadu, napoju a nawet pysznego deseru.

Komu bakłażana?

Warzywa sezonowe to nie tylko dynia i jej odmiany. Rosnącą popularnością cieszy się także bakłażan, w niektórych krajach uważany nawet za afrodyzjak. Jest niskokaloryczny, lecz ze względu na charakterystyczny smak nie trafia w gusta wszystkich.

Bakłażan zawiera więcej błonnika niż papryka czy cukinia oraz dostarcza większej ilości potasu niż powszechnie kojarzone z tym składnikiem mineralnym pomidory.

Antyoksydanty zapewniają nie tylko intensywną barwę bakłażana, ale także pozwalają na walkę z wolnymi rodnikami w organizmie człowieka.

Do wyboru do koloru – papryka

W czasie częstych zachorowań i przeziębień, gdy warto szczególnie zadbać o swoją odporność, pomocne mogą być również sezonowe warzywa, w tym bogata w witaminę C papryka, która ma jej więcej niż cytrusy.

Surowa papryka jest ciężkostrawna, dlatego dla lepszego przyswajania, przed spożyciem należy ją odpowiednio przygotować. Można ją podawać w postaci zupy krem, grillowanej przekąski lub ugotowaną na parze.

Posiłki w ciągu dnia powinny być zdrowe i zbilansowane. Dzięki sezonowym owocom i warzywom będą bardziej kolorowe i jeszcze smaczniejsze. Zadbajmy o swoje żywienie, ale także o zdrowie oraz kondycję.

Dynia, bakłażan czy kabaczek to hity sezonu, które warto włączyć do codziennego menu.